ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:30

Royal Halı, Latin Amerika ve Afrika’ya açılacak

Royal Halı, Latin Amerika ve Afrikaya açılacak


Dış pazarlarda, 10 yılda dengelerin değiştiğini gözlemleyen Royal Halı, 2013 yılında üretim ve ciroda yüzde 22 büyüme kararı aldı. Royal Halı, 700 çeşit halısı ile Brezilya, Arjantin ve Afrika ülkelerine açılacak.

Royal Halı, Gaziantep'in tanınmış ailelerinden Nakıboğlu ailesi tarafından 2005’te kuruldu, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından NAKSAN Holding bünyesinde faaliyete geçti. Royal Halı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu, dünyayı yeniden keşfetmeye hazırlandıklarını belirtti. Son 10 yılda dış pazarlarda dengelerin tamamen tersine dönmeye başladığını ifade eden Nakıboğlu, “10 yıl önce biz krize girdiğimizde Avrupa bizimle alay ederken, şimdi onların düştüğü durumu ibretle izliyoruz. Dış pazarlarda dengeler öyle değişti ki artık dünyanın yeniden keşfedilmesi gerekiyor.” dedi. 2013 yılında üretim ve ciroda yüzde 22 büyüme kararı aldıklarını açıklayan Taner Nakıboğlu, başta Brezilya, Arjantin ve Afrika ülkeleri olmak üzere farklı pazarlara açılacaklarını kaydetti.

"SİGORTHALI UYGULAMASI TÜKETİCİDEN TAM NOT ALDI"

Royal Halı’nın kurulduğu günden bu yana tüketicilerin ilgisini çekecek projelere imza attığını söyleyen Taner Nakıboğlu, “Özellikle 3 etkili halı olarak tanımladığımız antibakteriyel halılarımız bizim için çok değerli. Sektöre de öncülük etmiş olduğumuz bu projemizle birlikte bütün halılarımız antibakteriyel özellikli hale geldi. Artık tüketicilerimiz halılarımızı uzun yıllar güvenle kullanabilirler.” diye ifade etti.

'SigortHalı' uygulaması ile üretim hatalarının yanı sıra tüketici hatalarını da güvence altına aldıklarını söyleyen Taner Nakıboğlu, şunları ifade etti: “Üretim hatalarına karşı 2 yıl garantimiz bulunuyordu. SigortHalı uygulaması ile üretim hatası kapsamında olmayan, doğrudan kullanıcı hatalarını da 1 yıl süre ile güvence altına aldık. Uygulama sayesinde lekeler başta olmak üzere, yırtılmalar, su baskınları ve yanma nedeniyle deforme olmuş halılar için 1 yıl içerisinde 2 kez, bire bir aynı ebat ve aynı desen kodundaki ürün ile değişim hakkı veriyoruz. Dünya halı sektöründe bu uygulamayı sadece Royal Halı gerçekleştiriyor.”

Uygulamanın, önce tüketici tarafından biraz yadırgandığını ifade eden Taner Nakıboğlu, “Ancak geldiğimiz noktada, insanlarımızın bu konuda bilinçlendiklerini görüyoruz ve bu da bizi memnun ediyor. SigortHalı uygulaması sayesinde de tüketicilerimizi rahatlatmış oluyoruz. Bizden alınan halıların tamamı SigortHalı kapsamında.” dedi. Birbuçuk yıl önce başlatılan SigortHalı uygulaması çerçevesinde, 200 bin metrekare halının sigortalandığını açıklayan Nakıboğlu, “Geldiğimiz noktada 50 bin adet halı sigorta ettirilirken, bu halıların yüzde 10’u için değişim talebi geldi ve bu halılar yenileri ile değiştirildi.” şeklinde ifade etti.

"2013 YILINDA YÜZDE 22 BÜYÜTÜLECEK"

Türkiye’deki halıların yüzde 90’ının, dünyadaki halıların ise yüzde 35’inin Gaziantep’te üretildiğine dikkat çeken Taner Nakıboğlu, Royal Halı olarak katma değerli ürün açısından sektörün lideri konumunda olduklarını söyledi. 2012’de 234 milyon TL’lik bir ciro gerçekleştirdiklerini belirten Taner Nakıboğlu, şöyle devam etti: “Üretimimizin yüzde 70’i iç piyasaya, yüzde 30’u ise ihracata gidiyor. Bu yıl hem üretim hem de ciro anlamında yüzde 22’lik bir büyüme hedefi belirledik. Yıl sonunda ciromuzun 275 milyon TL olmasını bekliyoruz. Geçen yıl 500 bin adet halı satışı yaptık. Türkiye genelindeki bin 300 mağazada 700 çeşit ürünü tüketicilerle buluşturduk. 180 adet Royal Halı show-room'u var. 2013 yılı sonuna kadar bu rakamı 250’ye çıkarmayı hedefledik. 550 kişinin istihdam edildiği şirketimizde yıllık 3 milyon metrekare halı üretiyoruz.”

YENİ PAZAR BREZİLYA VE AFRİKA ÜLKELERİ

“Türkiye 2001 krizine girdiğinde Avrupa bize gülüyordu.” diyen Taner Nakıboğlu, 2011 yılında Avrupa’nın krize girdiğini ve bu kez rollerin değiştiğini söyledi. Son 10 yılda Avrupa, Çin, Afrika, Güney Amerika ve Rusya’da çok büyük değişiklikler olduğuna dikkat çeken Taner Nakıboğlu, şunları kaydetti: “Artık dış pazarlarda dengeler değişti. Biz de bir yıldır dünyayı yeniden keşfetme zamanının geldiğini konuşmaya başladık. Özellikle Brezilya, Arjantin, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri dünyanın yıldızı parlayan ülkeleri haline geldi.” dedi. Royal halı olarak aralarında Çin, Brezilya, Hindistan ve Arjantin’in de bulunduğu 50’yi aşkın ülkeye halı satışı gerçekleştirdiklerini bildiren Nakıboğlu, “Bugün Çin ve Hindistan’ın bütün dünyaya halı ihraç ettiği bir ortamda, Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önemle geliştirdiğimiz katma değerli halı çeşitlerimizi, hem Çin’e hem de Hindistan’a satar hale geldik. Bu, gurur verici. 2013 yılında Brezilya, Arjantin ve Afrika ülkelerini hedef pazar olarak belirledik. Dünyayı yeniden keşfederek, kendimize yeni pazarlar bulacağız.”

KİŞİYE ÖZEL HALI ÜRETECEK

Taner Nakıboğlu, ayrıca, 18 kişilik bir ekiple gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları sayesinde sundukları yenilikçi ürünlere dikkat çekti. Nakıboğlu, 'Antibakteriyel Halı', 'SigortHalı' ve 'Ebru Halı’dan sonra şimdi de 'Kişiye Özel Halı' uygulamasını başlattıklarını açıkladı. Taner Nakıboğlu, şunları söyledi: “Müşterilerimiz bize gelerek istedikleri halının rengini ve desenini seçiyor. Biz de kendi istekleri doğrultusunda oluşturdukları halıyı, sadece kendileri için üretiyoruz. Mevcut tezgahlarımızda 8 renk ile halı üretimi yapılabilirken, Kişiye Özel Halı uygulamasında renk seçeneğimiz oldukça geniş. Adeta tüketicilerimizin hayallerini halıya dokuyoruz. Yılda iki kez kreasyonlar yenileniyor. Mart ayında bayilerimizle bir araya gelerek yeni kreasyonlarımızı önce onlara tanıtıyoruz. Eylül ayında ise Gaziantep’te düzenlenen halı fuarında hem alıcıları hem de tüketicileri yeni kreasyonlarımızla buluşturuyoruz. Ayrıca, toz ve leke tutmayan halı ile ilgili Ar-Ge çalışmalarımız da sürüyor."

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASKETBOL TAKIMI İLE GURUR DUYUYORUZ”

Royal Halı olarak öğrenci bursları, bağışlar, yardımlar ve sponsorluklar gibi sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Taner Nakıboğlu, “3 yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı’na katkı sağlıyoruz. Bundan da çok memnun ve gururluyuz. İlk başlarda birinci lig tecrübesizliğimizle bazı zorluklar yaşamış olsak da şimdi çok iyi gidiyoruz. Hem yerli hem de yabancı oyuncularımız ile takımımız bir bütün oldu.” dedi. Taner Nakıboğlu ayrıca, Royal Halı olarak Türkiye Basketbol 3. Ligi’inde yer alan Zirve Üniversitesi Basketbol Takımı'na da sponsor olduklarını açıkladı.

ROYAL HALI ÖDÜLE DOYMUYOR

- 2007 Metal Simli İplikle Halı İmalatı Projesi Ar-Ge ve İnovasyon ödülü
- 2008 Bambu İpliğinden Halı İmalatı Projesi Ar-Ge ve İnovasyon Ödülü
- 2009 Antibakteriyel Halı İmalatı Projesi Ar-Ge ve İnovasyon Ödülü
- 2009 Ekolojik Test Araştırma ve Geliştirme Merkezi (EKOTEKS) Antibakteriyel Sertifikası
- 2009 Tüm Tüketicileri Koruma Derneği Yılın Altın Markası
- 2009 İSO Ar-Ge ve İnovasyon Ödüllerinde başarı plaketi
- 2011 yılı başında Sağlık Bakanlığı'ndan Ürünlerin Antimikrobiyal olduğuyla ilgili ödül

BİYOSİDAL ÜRÜN SERTİFİKASI

- 2009 İSO verilerine göre ilk 500 şirket sıralamasında 466’ncı sırada
- 2009 Fortune Dergisi verilerine göre ilk 500 şirket içerisinde 375. sırada
- 2010 yılında Fortune Dergisi verilerine göre 500 şirket içerisinde 400. sırada
- İSO 2010 verilerine göre ilk 500 şirket arasında 439. sırada
- 2011 yılı İSO İnovasyon Jüri Özel Ödülü

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER