ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:46

‘Robin Hood Yasası’nı mahkemeye götürüyorlar


Almanya’nın Bavyera ve Hessen eyaletleri, zengin eyaletlerin fakir eyaletlere mali yardımda bulunmasını öngören “Eyaletlerin Bütçelerini Denkleştirmesi” uygulamasını Federal Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.

“Zengin” eyaletleri “fakir” eyaletlere mali yardımda bulunmak zorunda bırakan bütçe denkleştirme uygulaması son birkaç yıldır hararetli tartışmaların yaşanmasına yol açıyor.

Bu iki eyaletin düzenlediği ortak kabine toplantısının karar taslağına atıfta bulunan Süddeutsche Zeitung’a göre söz konusu bütçelerini denkleştirmesi, şubat ayının sonuna kadar mahkemeye götürülmüş olacak. Bu düzenlemeyi anayasaya aykırı bulan Bavyera ve Hessen, bütçe denkleştirmesinden yararlanan eyaletleri kendilerine çeki düzen vermemekle eleştirdi.

Yeşil-Kırmızı yönetimine geçen Baden-Württemberg eyaleti ise bu girişime dâhil olmayacak. Son birkaç yıldır ‘fakir’ eyaletlere mali yardımda bulunan ‘zengin’ eyaletler arasında bütçe denkleştirmesi uygulaması tartışılıyordu. Bu uygulama çerçevesinde 1990 yılından bu yana ‘zengin’ eyaletler ‘fakir’ eyaletlere 128 milyar Euro yardım verdi. 2012 yılında ise sadece Bavyera, Hessen ve Baden-Württenberg eyaletleri para ödeyerek diğer eyaletlere 7,9 milyar Euro aktardı. Bunun 3,9 milyarını Bavyera ödedi. En çok yardımı ise 90’lı yıllardan bu yana 45 milyar Euro ile başkent Berlin aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER