ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 19:17

Ro-Ro gemisi "UN İstanbul" denize indi

Ro-Ro gemisi "UN İstanbul" denize indi


Türkiye’nin en büyük Ro-Ro gemisi "UN İstanbul" Almanya’nın Flensburg şehrinde düzenlenen bir törenle suya indirildi.

Yaklaşık 280 TIR kapasiteli ve 208 metre uzunluğundaki UN İstabul gemisinin filoya katılmasıyla birlikte Avrupa’ya yönelik TIR taşımacılığında yüzde 60’lık artışa cevap verebilecek duruma geldiklerini kaydeden U.N. Ro-Ro Ceo’su Sedat Gümüşoğlu, "Türkiye’den yapılan ihracatın en önemli altyapısını oluşturan şirketmiz, 2023 dış ticaret hedeflerine şimdiden hazır." dedi.

Sedat Gümüşoğlu, küresel ekonomik krize ve dünya denizciliğindeki gerilemeye rağmen yatırıma devam ettiklerini; son beş yıl içinde 260 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti

U.N. Ro-Ro şirketi İstanbul Pendik ve Ambarlı limanları ile Mersin’den İtalya’daki Trieste ve Fransa’daki Toulon limanlarına düzenli olarak sefer gerçekleştiriyor.

UN İstabul’un inşa edildiği FSG Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Peter Sierk, Ro-Ro gemilerin yanı sıra petrol arama başta olmak üzere farklı gemileri de inşa ettiklerini hatırlattı ve bunda da Türk çalışanların büyük katkısı olduğuna işaret etti. Sierk, "Yaklaşık 700 çalışanımızın yüzde 10 yakınını Türkler oluşturuyor. Yani tersanemizde Türk Türk işçisinin inşa ettiği gemiyi Türkiye’ye satıyoruz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER