ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 10:10

Riyad Turizm Fuarı'nda Türk firmalarına büyük ilgi

Riyad Turizm Fuarında Türk firmalarına büyük ilgi


Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen "5. Riyad Turizm Fuarı'nda" Türk turizm firmaları büyük ilgi gördü.Yaz tatili öncesi plan yapan Suudi halkı, fuarda Türk stantlarına yoğun ilgi gösterdi. Fuarı gezen yerli halk, Türkiye'nin turizm bölgeleri ve fiyatlar hakkında bilgi aldı.Fuarı gezen Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün, firma yetkilileri tek tek ilgilendi.
Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) konuşan Büyükelçi Gün şunları söyledi: "Türkiye ile Suudi Arabistan'ın arasındaki turizm ilişkilerinin gelişmesi bizim temel önceliklerimizden bir tanesi. Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye giden turist sayısında son dönemde ciddi bir artış var." dedi.
Büyükelçi, 2009 yılında 30 bin civarında olan turist sayısının geçen yıl 200 bin dolayında gerçekleştiğine dikkat çekti.
Turizm şirketlerine eşlik Bursa Valisi’nin kültür ve turizmden sorumlu yardımcısı Samet Ercoşkun, 20 kişilik bir grupla Bursa'nın tanıtımı için geldiklerini belirtti.
Ercoşkun; "Son 3-4 yılda Ortadoğu'dan Türkiye'ye turizmden patlama denebilecek nitelikte ciddi bir sayısal artış olduğunu ifade etmek mümkün. Bizler bu çalışmaları ülkemiz adına ne kadar arttırabiliriz, ve ülkemize gelen turistlerin pastasından da Bursa adına ne kadar pay alırız düşüncesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.
Fuara katılan Suudili Arabistan vatandaşı Abdürrazzak al-Zahrani, Türkiye'nin çok güzel bir turizm ülkesi olduğunu belirtti. Al-Zahrani Türkiye’nin hükümetiyle ve özel girişimcileriyle turizme ayrı önem verdiklerini dile getirdi.
Trabzon'dan fuara katılan Ali Sait Kaya ise geçen yıl 600'den fazla Suudili turist gezdirdiklerine söyledi. Kaya, Arap turistlerin Trabzon'da en çok Uzungöl, yaylalar, Coşandere, Ayder Yaylası ve yeşilin bulunduğu yerlere rağbet gösterdiklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER