ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 15:00

Rekabet Kurumu’ndan yapı denetim kurumlarına uyarı


Rekabet Kurumu, yapı denetim hizmetlerine ilişkin, firmalarının aralarında anlaşma yaptığı, sabit hizmet bedeli uygulandığı, bölgesel paylaşım yapıldığı şikayetleri üzerine ülke çapındaki bin 500’e yakın yapı denetim şirketini uyardı.

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı tarafından yapı denetim sektöründe faaliyet gösteren firmalara uyarı mektubu gönderildi. Kuruma ulaşan çok sayıda başvurudan yola çıkılarak hazırlandığı belirtilen mektupta şikayetlerin hem tüketicilerden hem de sektördeki bazı firmalardan geldiğine dikkat çekildi. 4054 sayılı Rekabeti Korunması Hakkında Kanun’un ‘rekabeti sınırlayıcı anlaşma kararlarını yasakladığı anlatılan yazıda, kuruma ulaşan şikayet müracaatlarında ortak fiyat tespiti, sıra sistemi, hizmet piyasalarının bölüşülmesi eylemlerinin ön plana çıktığı vurgulandı.

Kuruma yapılan şikayetlerle ilgili inceleme, araştırma veya soruşturmaya konu olan çok sayıda dosya bulunduğunun altı çizilen uyarıda "Yapı denetim hizmet bedeli oranının belirlenmesinde diğer yapı denetim firmaları ile herhangi bir anlaşma yapılması, mesleki dernek ve benzeri kuruluşlar çatısı altında bir araya gelinerek hizmet bedeli oranının sabit olarak uygulanması konusunda diğer yapı denetim firmaları ile ortak hareket edilmesi, müşterilerin bölge veya benzer diğer koşullara göre paylaşılması, satış noktalarına bırakılan kar marjını belirleme yoluna gidilmesi, kota (Bir ilde faaliyet gösteren yapı denetim kuruluşlarının işleri eşit paylaşmak üzere aralarında metrekare veya benzeri bir birim üzerinden anlaşmaya varmaları, belirlenen metrekareye ulaşan firmanın yeni iş almayarak gelen işleri diğer yapı denetim kuruluşlarına yönlendirmesini ifade etmektedir) uygulaması yolu ile işlerin yapı denetim firmaları arasında paylaşılması, yapı denetim firmaları arasında yapılan rekabete aykırı anlaşmaların nasıl uygulandığının takibi için bir kişi ya da şirketle sözleşme yapılması, yapılan rekabete aykırı anlaşmaya uymayan firmaları pazardan dışlayıcı uygulamalar, bütün bu konularda varılan anlaşmaların uygulaması için, havuz oluşturulması, senet imzalanması, yazılı veya sözlü taahhütte bulunulması vb. karar, davranışlar ve uygulamalar yasaktır." ifadeleri kullanıldı.

Kurumun başvurular veya resen inceleme yaparak gerekirse soruşturma açtığı bildirilen yazıda, "Adil rekabet ortamı kurallarına yada rekabet hukukuna aykırı davranışlar içinde olduğunuzu düşünüyor iseniz, herhangi bir soruşturmaya tabi tutulup ceza almamak için, bu tür davranışlara derhal son veriniz. Ayrıca, dernek, meslek odaları, ticaret odası veya bağlı olunan diğer üst organizasyonlar, üyeleri olan yapı denetim firmalarını yukarıda sayılan ve doğrudan veya dolaylı olarak rekabet ihlali anlamına gelecek uygulamalarına öncülük yapamaz ve onları teşvik edemez. Böyle bir yola girmek de hukuka aykırı ve yasaktır. Aksi yöndeki davranışlar, oda ve dernek tüzel kişiliği ve yöneticilerinin de soruşturmaya muhatap olması sonucunu doğuracaktır. Yasaya aykırı eylemlerde bulunan işletmelerin, yürütülecek bir soruşturma sonucunda aynı Kanun’un 16. Maddesi uyarınca cirolarının yüzde 10’una kadar idari para cezası yaptırımına tabi olması söz konusudur. İlgili teşebbüse verilecek cezanın yüzde 5’ine kadar yönetici ve çalışanlara da ayrıca ceza verilebilecektir." denildi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER