ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 15:28

"Rekabet gücümüzün artması sevindirici"


 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Dünya Ekonomik Forumu’nun '2013 Seyahat ve Turizmde Rekabetçilik Sıralaması'nda Türkiye’nin 140 ülke arasında 46’ıncı sırada yer almasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Budak, aynı kriterlere göre yapılan değerlendirmede 2009 yılında 56’ıncı, 2011’de 50’inci sırada olunduğunu hatırlatarak, “Sıralamadaki yerimizin gözle görülür şekilde ilerleme kaydetmesi mutluluk vericidir.” dedi. Türkiye’nin son dört yılda 10 basamak ilerleme kaydetmesine rağmen diğer taraftan bakıldığında Batı Avrupa ülkelerinin tümünün, ABD, Kanada, Japonya, Singapur, Güney Kore, Malezya, Katar, Meksika ve Çin gibi ülkelerin gerisinde kaldığına işaret eden Budak, “Türkiye sıralamada, seyahat ve turizm mevzuatı, iş çevresi ve altyapısı, turizmde beşeri, kültürel ve doğal kaynaklardan oluşan üç ana grup, 14 alt grupta toplam 75 tema üzerinden verilen notlarla 46’ncı oldu. Türkiye en yüksek notu turizm mevzuatında, en düşük notu ise bilgi-iletişim altyapısında aldı.” değerlendirmesini yaptı.

Budak açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “En iyi skorları şirket kurma kolaylığı, GATS (Hizmet Ticareti) kurallarına uyum, turizm verilerinin yayınlanması, içme suyuna erişim, havayolu taşımacılığı, karayolu seyahatinde imkanlar, taşıt kiralama şirketlerinin varlığı, Dünya Kültür Mirası listesindeki yerlerinin sayısı, yaratıcı sanatlar, AIDS gibi hastalıkların azlığı gibi faktörlerde elde ettik. Buna karşılık uluslararası çevre koruma sözleşmelerini imzalamaması, yabancıların mülkiyet edinmeleri, terör ve emniyet, hava kirliliği, kamu bütçesinde turizmin payı, akaryakıt fiyatı, dolaylı vergiler, eğitim kalitesi, yabancı eleman çalıştırma, doğal ortamların korunması, otel fiyatları, hastane yatak sayısı, spor tesisleri ise en düşük skorların alındığı konular oldu. Türkiye ve Antalya için hayati önem taşıyan turizm sektörümüzde dünya sıralamasındaki yerimizin iyileşmesi memnuniyet veren bir gelişmedir. Ancak dünyada turist sayısı ve turizm gelirinde ilk sıralara oynayan ülkemizin turizmde rekabet gücü sıralamasında sürekli olarak yükselmesi için zayıf yönlerimizi iyi analiz edilmesinde ve gerekli önlemlerin alınması elbette önemli bir husustur.” 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER