ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 17:13

Reel Kesim Güven Endeksi azaldı


Türkiye Cumhuriyet Mermez Bankası Aralık ayı İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı. Merkez Bankası’na göre, Reel Kesim Güven Endeksi geçen aya oranla 3,1 puan azalarak 97,9 seviyesinde gerçekleşti.

Sabit sermaye yatırım harcamasına iliskin degerlendirmeler endeksi artarken, gelecek 3 aydaki üretim hacmi, toplam istihdam, genel gidişat, ihracat siparis miktarı, mevcut mamul mal stok miktarı, son 3 aydaki toplam siparis miktarı ve mevcut toplam siparis miktarına iliskin degerlendirmeler endeksinde azalma görüldü.

Mevsimsellikten arındırılmıs reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1 puan azalarak 107,7 seviyesinde gerçekleşti. Ankete göre gelecek 12 aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış devam ediyor.

Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) beklentisi geçen aya kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 7,4 oldu. İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusundaki bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı azalarak 10,7, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise artarak yüzde 12,6 oldu. Aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 76,7 olarak gerçekleşti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER