ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 16:07

Reel Kesim Güven Endeksi 3,2 puan arttı


2014 yılı Şubat ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 3,2 puan artarak 104,6 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) de bir önceki aya göre 0,4 puan artarak 104,6 puan seviyesinde oldu.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2014 yılı Şubat ayı ‘İktisadi Yönelim Anketi’ ve ‘Reel Kesim Güven Endeksi’ verilerini paylaştı.
İktisadi Yönelim Anketi katılımcılarından içinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,6'ya, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 66,6'ya yükseldi. Daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 24,8'e geriledi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya nispeten güçlenerek devam ettiği, iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü gözlendi.

MEVSİM NORMALLERİNE GÖRE KIYAS

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği görülüyor. Mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak sürdü.

GELECEK ÜÇ AYLIK DEĞERLENDİRME

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacminin yanı sıra ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarındaki artış yönlü beklentilerin mevsimsel nedenlerle güçlenerek devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin güçlenerek, gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü beklentilerin ise zayıflayarak devam etti.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin güçlenerek sürdüğü, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıflayarak devam etti. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,7 puan artarak yüzde 8,5 oldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER