ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 16:58

"Randevu sistemi çiftçiyi mağdur eder"

"Randevu sistemi çiftçiyi mağdur eder"


Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) geçen yıl yayımladığı randevulu hububat alımı genelgesinin bu yıl uygulamaya konulmasıyla çiftçilerin mağdur olacağını söyledi.

Çiftçilerin Toprak Mahsulleri Ofisi'nden randevu almasında birçok sıkıntı yaşandığını belirten Başkan Açıkgöz, "Geçen yıl TMO randevulu buğday alımı diye bir genelge çıkarmış ve uygulamaya geçmemişti, fakat bu genelge bu yıl itibari ile uygulanmasıyla çiftçimiz mağdur olacak. Bu genelgenin altında çiftçimizin sıkıntıya düşeceğini görmekteyiz.” dedi. Randevulu sistemle hafta içi sadede saat 17.00’den sonra ve hafta sonu cumartesi ve pazar mesaiye kalınmayıp hububat alımının yapılmayacağını ifade eden Başkan Açıkgöz, “Bu yönüyle de çiftçimiz mağdur olacak. Örneğin Yozgat merkezde günlük 700 ton hububat alımı yapılırken bu uygulama ile sadece 300 ton alınabilecek. Ya da 300 tonluk alım için randevu verilecek. Çiftçimiz randevu alacak, yağmur yağacak veya biçerdöver arıza verecek, biçim yapamayacak. Hal böyle olunca çiftçimiz de ürününü ofise götüremeyecek ve randevusu iptal olacak. Bu sistemi yapanlar bu sıkıntıları düşünmediler mi? Çiftçimiz bu haliyle ürününü nasıl ofise satabilecek?” diye sordu.

Daha önceki uygulamanın çiftçiler açısından iyi olduğunu ifade eden Başkan Açıkgöz, sözlerine şöyle devam etti: "Eskiden çiftçimiz ofiste sıraya giriyordu, sırası gelince mahsulünü satıyordu. Şimdi yapılan uygulama tamamen çiftçinin buğdayının alınmamasına yönelik. Bu uygulama çiftçiyi tüccara, fabrikalara yönlendirmekten başka bir şey değil. Sayın Bakanımız inşallah bu yanlış uygulamayı geri çekerek çiftçimizi bu sıkıntıdan kurtarır. İlimiz çiftçileri tahıl ve hububat üretimi ile uğraşmakta ve yatırımını da buna göre yapmaktadır. Her çiftçinin kendine göre sıkıntısı, borcu var. 10. aya kadar çiftçimizin ne randevu bekleyecek ne zamanı ne de tahammül edecek gücü var. Acilen ofisler hafta sonları da mesai yaparak sıra sistemi ile çiftçinin ürettiği mahsul alımını yaparak çiftçilerimizin bu mağduriyetini ortadan kaldırmalarını istiyoruz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER