ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2013 Pazar 10:50

Ramazan esnafın yüzünü güldürdü

Ramazan esnafın yüzünü güldürdü


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte piyasanın canlandığını bildirdi. Palandöken, “Ramazan ayı bereketiyle geliyor. Sahur sofralarının zenginliği piyasaları canlandırınca esnaf da rahat etti. Bilhassa yazın boşalan Anadolu şehirlerimize gelen 994 bin 987 gurbetçilerimizin yaptığı 1 milyar 328 milyon 300 bin liralık alış verişin de piyasaların canlanmasına çok katkısı oldu.” dedi.

Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte artan Ramazan fırsatçılarına dikkat çekti. Vatandaşlara uyarıda bulunan Palandöken, şöyle devam etti: “Bilhassa Ramazan ayında artan merdiven altı üretilen gıda ürünlerini kesinlikle almayın. Normalden ucuza satılan yiyeceklere şüpheyle yaklaşın. Yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, şekerleme, çikolata, kadayıf ve ekmek gibi yıkanmadan yenebilen ürünlerden uzak durun. Alacağınız her kaçak ürün, sağlığınıza zarar vereceği gibi dükkânında vergisini veren, primini ödeyen, işçi çalıştıran esnafın kapısına kilit vurması demektir. Önce alışveriş yapacağınız esnafı iyi tespit edin. Çünkü gerçek esnaf yani mahallenizdeki bakkal, manav, kasap, şarküterici kim olursa olsun kendi yemediği bir ürünü müşterisine satmaz. Onun için gıdadan önce alışveriş yapacağınız müesseseyi çok iyi seçmelisiniz.”

3-5 LİRAYA TATLI OLMAZ

Yapılan denetim ve laboratuvar çalışmaları sonucunda ürünlerin etiketteki özellikleri taşımadığı, tüketicinin aldatıldığının ortaya çıktığına dikkat çeken Palandöken, “Bakanlığın yaptığı denetimler devam etmeli. Daha yeni yapılan denetimler sonucu 25 ürünün olması gereken vasıfları taşımadığı tespit edilerek teşhir edildiler. Mübarek Ramazan ayı hoşgörü ayı diye insan sağlığına zararlı işlerle uğraşanları hoş göremeyiz. Bu tür 3 kuruşa müdane eden fırsatçı insanların ağzımızın tadını bozmasına izin vermeyin. Yerel yönetimler üretim izni olmayan yerleri, hijyen kurallarına uymayan, açıkta ekmek satanları engelledikleri takdirde kötü mal piyasada barınamaz. Bu konularda vatandaşımızda dikkat etmeli. Bakın 5 liraya sosis, 10 liraya kavurma olmaz, 3-5 liraya tatlı satılıyorsa almamak gerekir. Albenisi olan, değerinin altında satılan mallara kanmayarak etiketleri iyi okunmalı ve şüphelendiğiniz ürünleri yetkililere bildirmelisiniz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER