ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 14:33

Radyo-TV vergisini ödemeyene haciz


Almanya’da GEZ olarak bilinen radyo-televizyon vergisinde yeni yılda yapılan değişikliklerin ardından yetkililer şimdiye kadar vergi ödemeyen veya eksik ödeyenlerin peşine düşmeye hazırlanıyor. Alman basınına yansıyan haberlere göre, merkezi Köln kentinde bulunan ve GEZ vergisini takip eden kurum, en az 4 milyon vatandaşı yakın takibe alacak.

Almanya’da radyo-tv vergisi 1 Ocak’tan itibaren yeni değişikliklerle yürürlüğe girdi. 1 Ocak’tan itibaren her evden alınacak (radyo veya tv olmasa bile) vergi için düğmeye basan GEZ yetkilileri, vergi mükellefi taramalarını 3 Mart 2013 tarihine kadar tamamlamayı hedefliyor.

Radyo-televizyon vergisi ödemeyenlere “haciz” de dahil olmak üzere kanuni pek çok yaptırım için kapıyı zorlayacak olan GEZ yetkilileri, kimlerin evinde hangi iletişim aletleri olduğunu tespit etmek için çalışmalarına başladı.

Tahminlere göre yaklaşık 850 bin kişi evinde radyo veya televizyon bulundurmasına karşın vergi ödemiyor. GEZ yetkilileri, hem belediyedeki adres kayıtları hem de vergi daireleriyle temasa geçerek “illegal” radyo dinleyicisi veya televizyon izleyicilerini ortaya çıkarmaya çalışacak.

İstatistiklere göre, Almanya’da 589 bin kişinin ikinci adresi bulunduğu belirtilirken, ikinci ikamet sahiplerinden çifte vergi (aylık 35,96 Euro) alınacak.

Şimdiye kadar 800 bin kişinin ağır engelli statüsünden yararlanarak vergi ödemediği tespit edilirken, bu kişilerin statüsü yeniden gözden geçirilecek ve 600 bin kadarına aylık asgari miktarda (5,99 Euro) vergi kesilecek.

Yine istatistiklere göre 1,4 milyon evde radyo veya televizyon bulunmuyor. Yeni kanun kapsamında bu haneler de aylık GEZ ödemek zorunda kalacak. Zira yeni kanun evde radyo veya televizyon olduğuna bakılmaksızın hane başına vergi kesilmesini öngörüyor.

Bu yılbaşına kadar yaklaşık 1 milyon haneden sadece radyo veya internet bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle indirimli vergi (aylık 5,76 Euro) alınıyordu. Ancak yeni kanunla birlikte bu miktar standart hale getirilecek ve aylık 17,98 Euro vergi kesilecek.

SWR televizyon kanalının hukuk danışmanı Hermann Eicher, yeni kanunla birlikte tüketicilerin yüzde 10′unun ödediği vergilerde değişiklik olacağına dikkat çekiyor. Tek sevindirici haber ise, daha önce radyo-televizyon vergisi ödemeyenlerden geriye dönük vergi talep edilemeyecek olması.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER