ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 11:26

Radyo dinleyen esnaf baskı altında

Radyo dinleyen esnaf baskı altında


Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, küçük esnafın vergi ile boğuştuğunu, Telif Yasası'nın faturasının yine esnafa kesildiğini söyledi.

Yazılı açıklama yapan AESOB Başkanı Sevimçok, küçük esnafın çok zor şartlar altında rızkını temin etmeye çalıştığını, tabela vergisi, stopaj, KDV, geçici vergi, gelir vergisi derken hali hazırda bir sürü vergi ile boğuştuğunu kaydetti. Telif Yasası'nın faturasının da esnafa kesildiğini aktaran Sevimçok, “Bu da yetmezmiş gibi bir de esnaftan dükkânlarının kiralarını öderken dahi bankalar tarafından ek havale ücreti alınıyor. Vergiler, cezalar, AVM’ler, cep marketler, telif ücretleri, çekler, senetler, krediler ve banka havaleleri derken küçük esnaf adeta dört bir koldan bitirilmeye çalışılıyor.” dedi.

Esnafların bu yakarışlarının karşısında bir an önce somut çözümler üretilmesi gerektiğini savunan AESOB Başkanı Sevimçok, tam aksine her gün sırtlarına daha çok yük yüklendiğini açıkladı. Telif Yasası yüzünden mağdur olduklarını ve esnafların müşterileri yanında rencide edildiğini hatırlatan Sevimçok, “Dükkânlarında masum bir şekilde radyo dinleyen ya da televizyon seyreden esnaflarımız lisans ücreti ödemediklerinden dolayı, iş yerlerinde müzik dinledikleri için 6 ayrı müzik meslek birliğinin baskınlarına uğramakta ve bunların hepsinden de ayrı ayrı cezai işleme maruz kalmaktadırlar. Dükkânlarında sabahtan gecenin geç saatlerine kadar müşteri bekleyen esnafların tek eğlencesi ve dış dünya ile bağlantıları da radyo ve televizyonlarıdır.” sözlerini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER