ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 20:21

Putin'in Ukrayna teklifi piyasalara olumlu yansıdı

Putinin Ukrayna teklifi piyasalara olumlu yansıdı

Rusya'da, avro 2014 yılında serbest piyasada ilk kez 46 ruble seviyesinin altına indi.Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın haberine göre, avro bugün akşam saatlerinde serbest piyasada, ocak ayından bu yana ilk kez 45,97 rubleye kadar geriledi.
Uzmanlar, avronun psikolojik seviye olarak gösterilen 46 rublenin altına inmesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya Federasyon Konseyi tarafından kabul edilen "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna topraklarında kullanılması" kararının feshedilmesini önermesinin büyük rol oynadığını ifade ediyor.
Akşam saatlerinde serbest piyasada doların ise ruble karşısında 34 kapeyk değer kaybederek, 33,78'e kadar gerilediği kaydedildi. Rusya'da dolar için 34 ruble psikolojik seviye olarak gösteriliyor.
Putin, Rusya Federasyon Konseyi tarafından kabul edilen "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna topraklarında kullanılması" kararının feshedilmesini önermişti. Kremlin'in resmi sitesinden yapılan açıklamada, Putin'in, Federasyon Konseyi Başkanı Valentin Matviyenko'ya mektup gönderdiği ve Konsey'in, "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna topraklarında kullanılması" yönünde aldığı kararın feshedilmesini önerdiği bildirilmişti.
Rusya Federasyon Konseyi, 1 Mart'ta yine Putin'in önerisiyle "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna sınırları içinde kullanılması" kararını kabul etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER