ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 09:56

Putin’den IMF’de reform çağrısı

Putinden IMFde reform çağrısı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslar arası Para Fonu’nda (IMF) radikal değişim yapılmasını talep etti ve gelişmekte olan ülkelerin daha güçlü bir şekilde temsilini istedi.

İngiltere’nin Lough Erne tatil bölgesinde 17-18 Haziran’da yapılacak G-8 zirvesi öncesi Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Putin, önümüzdeki dönemde Rusya’nın çok özel bir konuma sahip olacağını, sadece G-20’nin fiilen başkanı olarak değil, G-8’in de gelecek dönem başkanı olacağını söyledi.

IMF’in küresel finans yapısında hızlı değişimlere ayak uyduramadığı, özellikle etkin ve zamana uygun karar alma sürecinde başarısız olduğu eleştirisi getiren Putin, “IMF’in küresel mali krizi önleyememesi buna çarpıcı bir örnek. Ancak, yeni konsey, fon veya başka uluslar arası kuruluşları oluşturmak da her derde deve değil… IMF’in güncel ekonomik realitelere göre yeniden yapılanması lazım. Kota ve oy verme sistemi yeniden yapılanmalı. Gelişmekte olan ülkeler ve BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkelerinin rolleri artırılmalı.” çağrısında bulundu.

1945’de kurulan IMF uluslar arası finans piyasalarında etkin rol oynamaya devam ediyor. Euro Bölgesi’nde borç krizi yaşayan ülkelere kredi sağlamanın yanı sıra Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinin serbest piyasaya geçiş sürecinde de katkı sağladı.

IMF’de reform sürecinin kolay olmadığını da kabul eden Rusya lideri, St. Petersburg’da yapılacak G-20 zirvesi çerçevesinde “karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler” bulmak için çalışacaklarını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER