ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 09:42

Putin’den hükümete ekonomik uyarı

Putinden hükümete ekonomik uyarı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2013 için öngörülen 3,6’lık büyüme rakamının 2,4 olarak revize edilmesini sert bir dille eleştirdi.


Hükümet üyeleri ile bir araya gelen Rusya lideri, “Küresel ekonomide ve Rusya’daki son veriler endişe verici. Genel küresel durum geniş bir şekilde belirsizliğini koruyor.” uyarısı yaptı.

Rusya’nın ekonomik büyümesinin dünya ortalamasından düşük olduğunu kaydeden Putin, hükümetten gidişatı tersine çevirmelerini istedi.

Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 8,25’de sabit tutması ve enflasyon rakamlarının yıllık bazda yüzde 7,4’le son 21 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Putin’in uyarı yapması dikkat çekti.

Rusya Ekonomik Bakanlığı daha önce 2013 için yüzde 5 büyüme öngörmüş, sonra da bu rakamı yüzde 3,6 olarak revize etmişti. Putin konuşmasında, yüzde 2,4’lük büyüme rakamının sosyal sorunların çözülmesi ve sürdürülebilir bir gelişme için yeterli olmadığını belirtti.

IMF’nin öngördüğü yüzde 3,3 rakamından daha küçük bir büyüme hedeflenmesini eleştiren Putin, yatırımların önünün açılmasını istedi.

Rusya ekonomisi yerel tüketimin düşmesi ve sanayi üretiminin gerilemesi nedeni ile kısmen durgunluk yaşıyor.
Rusya 2011’de yüzde 4,3, 2012’de de yüzde 3,4 büyümüştü.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER