ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 11:12

Putin vergi cenneti offshore alanlarla mücadele edecek

Putin vergi cenneti offshore alanlarla mücadele edecek


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2014’de devralınacak G-8 başkanlığı döneminde vergi cennetleri olarak bilinen offshore alanlarla mücadeleye ayıracağını söyledi.

Ria Novosti’ye özel açıklamada bulunan Putin, “Offshore’la mücadele dünya ekonomisinin yapısal dengesizliklerini gidermenin ana yollarından biri. Offshoreların, karaborsacılığın ve yasadışı sermayenin açıktan biriktiği yer olduğu hiç kimseye sır değil. ‘Kayıtlı’ olduğu ülkeler ise sıkça bu paranın nereden geldiği ve kime ait olduğu konusunda hemen hemen bilgisiz. Aniden yapılan para havaleleri, bu paraların kontrol dışı akımı dünya mali sistemini son derece olumsuz etkiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sermayelerin offshorelara akımının vergi gelirlerini azalttığını ve ülkelerin vergi kaybına yol açtığını hatırlatan Putin, “Hepimiz ‘Apple’ şirketi genel müdürünün Senato üyelerinin ABD’de kazanılan onlarca milyar dolarlık şirket gelirinin Amerika vergi sistemi sınırları dışında saklanıldığı konusundaki sorularına nasıl cevap vermeye mecbur kaldığına tanık olduk. Offshore yoluyla vergi kaçakçılığı ile mücadele etmek çok zor ve büyük emek gerektiriyor. Bunun için hem milli, hem de uluslararası çözüm araçlarına başvurmamız lazım.” önerisinde bulundu.

Rusya’nın offshore ile mücadele yollarından biri olarak offshore ve düşük vergi avantajı sağlanan bölgelerle anlaşma yapmayı teklif ettiğini kaydeden Putin, “Büyük Britanya topraklarında bulunan offshorelarla ilgili duruma gelince, bu konuya G-8 zirvesini düzenleyen İngiltere Başbakanı David Cameron’un kendisi ilgi çekti. Britanya Başbakanı tek dünyada değil, öz ülkesinde de vergi kaçakçılığı ve saldırgan optimizasyon gibi sorunlar yüzünden vergilendirmede şeffaflığı arttırmanın üzerinde devamlı olarak çalışıyor. Umarım, vergi bilgileri paylaşımında işbirliğini arttırmak ve denetici kuruluşların nihai gelir sahibi şirketlerin bilgilerine ulaşımını kolaylaştırmak çağrısı işitilecek. Rusya da bu yaklaşımı paylaşıyor.” dedi.

Offshore bankacılık sistemlerinin kullanılması Rusya ekonomisinin önemli parçalarından biri haline geldi. Rus girişimciler siyasi ve ekonomik riskler nedeni ile nakit yapılarını yurt dışında offshore hesaplarda tutmayı tercih ediyor. Bir kısım devlet şirketleri bile yurt dışında yatırım konusunda istekli. Rusya Merkez Bankası verilerine göre Lüksemburg, Hollanda, İrlanda ve Kıbrıs’ta oluşturulan offshore alanlar en çok tercih edilenlerden.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev, Şubat ayında yaptığı açıklamada 2012’de yasal olmayan bir şekilde yurt dışında 49 milyar dolar aktarıldığını, bunun da gayri safi milli hasılanın yüzde 2,5’i olduğunu ifade etmişti.

Putin G8 dönem başkanlığı sürecinde Dünya Ticaret Örgütü’nün korumacı ekonomik yapı ve ticaretle mücadele konusuna ayıracağını da belirtti. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER