ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:17

Putin: Ekonomi büyümüyor, giderler kısılmalı

Putin: Ekonomi büyümüyor, giderler kısılmalı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomik büyümenin beklendiği gibi olmadığını, giderlerin kısılması gerektiğini söyledi.

Uzakdoğu Federal Üniversite’de öğrencilerle bir araya gelen Rusya lideri, “Hükümet şu anda zor bir seçim yapmak zorunda. Gerçeklikler dikkate alınarak daha önce planladığımız harcamaları aşağı çekmek zorunda…” dedi.

Ekonomik büyümenin beklenen şekilde gelişmediği, gelirlerin de daha önce tahmin edilen şekilde olmadığını hatırlatan Putin, mevcut şartlarda harcama kalemlerinin artırılmasının dürüstçe bir davranış olmayacağı uyarısında bulundu.

Rusya Ekonomi Bakanlığı 2013’ün ikinci yarısı için büyüme rakamlarını yüzde 2’ye çekti. Üçüncü çeyrek için büyüme rakamlarını yüzde 2,4’den yüzde 1,9’a çeken bakanlık, dördüncü çeyrek için de yüzde 3,4 olan büyüme beklentisini yüzde 2,2’ye düşürdü.

Bakanlık bu yıl için büyüme rakamlarını daha önce de iki kez aşağı doğru revize etmişti. Geçen yılın ilk yarısında yüzde 4,5 artan Rusya gayri safi milli hasılası, 2013’ün ilk yarısında sadece yüzde 1,4 büyüdü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER