ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:39

''Project BRIDGE'' hibeye hak kazandı


İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO), ''AB-Türkiye Odaları Ortaklık Hibe Programı'' kapsamındaki ''Project BRIDGE'' başlıklı Avrupa Birliği projesi ile hibeye hak kazandı.
     Projenin bilgilendirme toplantısında konuşan AB Delegasyonu Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonilla, son 2,5 yıllık dönemde AB-Türkiye ilişkilerinde balayı döneminin yaşanmadığını, bu sürede müzakerelerde yeni başlıklar açılmadığını söyledi.
     Bunun bir belirsizlik oluşturduğunu anlatan Bonilla, Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığının da zor bir dönem olduğunu dile getirdi. Yeni döneme daha olumlu baktıklarını ifade eden Bonilla, eğer Fransa, engellediği bazı başlıkların açılmasına izin verirse, vize anlaşması gibi konularda bir ilerleme kaydedileceğine dikkati çekti.
     Türkiye ile AB arasında elle tutulur somut bir işbirliği olduğuna işaret eden Bonilla, Türkiye'ye gelen yabancı yatırımların kaklaşık yüzde 80'inin Avrupa'dan geldiğini hatırlattı.
     Çok sayıda öğrenci ve akademisyenin AB projelerine katıldığını, 4 binden fazla Avrupalı öğrenci de Erasmustan yararlanarak Türkiye'de eğitim gördüğünü anımsatan Bonilla, ''Her şeye rağmen AB-Türkiye ilişkileri çok sıcak ilerliyor. Deniz ticareti AB ile Türkiye arasındaki ticaretin bel kemiğini oluşturuyor. AB'nin dış ticaretinin yüzde 90'ı deniz yoluyla yapılıyor. Türkiye'de deniz taşımacılığında AB ile uyum içinde olmak için son yıllarda önemli adımlar atıldı. Bu konuda 30 çeşit mevzuat Türk sistemine yansıtıldı'' diye konuştu.
    
     -''DTO'yu Avrupa'daki odalarla aynı seviyeye getireceğiz''-
    
     DTO Üyesi Başak Akdemir de, Project BRIDGE ile amaçlarının DTO'yu Avrupa'daki odalarla aynı seviyede çalışır hale getirmek ve onlarla arasındaki bağlantıyı kurmak olduğunu söyledi. Akdemir, projenin odanın yaptığı ilk Avrupa Birliği (AB) projesi olduğunu belirterek, bu projeleri bundan sonra Piri Reis Üniversitesinde değerlendireceklerini ifade etti.
     Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ da, yeni kampüslerine taşındıklarında dünyanın birçok yerinden öğrenci ve eğitimciler alacaklarını anlattı.
     Bangladeş, Myanmmar ve Sri -Lanka gibi ülkelerin denizcilik eğitimi konusunda kendilerinden yardım beklediğini dile getiren Sağ, ''İlerde dünya denizcilik eğitiminde Türkiye'nin saygınlığı artacak'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER