ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 13:17

Prens Turki Al Saud'dan gerçekçi yorum


Kral Faysal Araştırma ve İslami Çalışmalar Merkezi Başkanı Prens Turki Al Faysal Al Saud, 1945 yılından bugüne kadar uygulanan, tesis edilen uluslararası düzenin günün koşulları ve ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.
     Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) ve TİM'in ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde düzenlenen 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi'nde konuşan Al Saud, dünyada adaletli bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, ''1945 yılından günümüze kadar uygulanan, tesis edilen uluslararası düzen, maalesef günümüzün koşullarını ve ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Günümüzün yenilikleri ile bağdaşacak yeniliklere ihtiyaç vardır. Kuvvet dengesinin sağlanmasına ihtiyaç bulunmaktadır'' dedi.
     Dünyanın çeşitli bölgelerinde bölgesel sorunların varlığına değinen Al Saud, şunları kaydetti:
     ''Bu sorunlar uluslararası adaleti bekliyor. Bugün yeni bir dünya savaşına ihtiyacımız yok. Bugün birlikte çalışma ve birlikte dünyamızı imar etmeye ihtiyacımız var. Geçmişte insanlık için yapılanların hepsi işbirliği ile yapılmıştır. Birleşmiş Milletler'in (BM) yeniden yapılanması, daha kapsamlı, daha geniş adil bir çerçeve oluşturması için de birlikte çalışılmasında fayda görüyoruz. Bugün dünyamızın hangi bölgesi olursa olsun bütün bu bölgeler olumsuz etkilenmiştir.
     Bizim bölgemize bakarsak, bir mezbaha, olumsuzlar bölgesi olmuştur. İsrail'in tanınmasıyla başlayan bu sorunlar günümüze kadar devam edegelmiş. Maalesef günümüzde dahi Filistin'in bağımsız bir devlet olarak kurulamaması ve İsrail saldırgan tavrı sürmektedir. Diğer taraftan da ABD de bölgede barışı ilgilendiren meselelerde veto hakkını kullanıyor ve bundan vazgeçmiyor. BM, kan akıtılan yer dünyanın neresinde olursa olsun koşması gerekiyor. Bugün bir Çin ordusu, Rusya ordusu var. Dünyada adil bir sistem, yeniden bir oluşum yaratmak istiyorsak bu ülkelerin de katkısı muhakkak gereklidir. Bütün ülkelerde, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri başta olmak üzere kalıcı, süreklilik arz eden, barışı sağlayabilecek, tehditlere karşı koyabilecek, sürdürülebilir bir huzurlu ve adil bir ortam arzu ediyoruz.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER