ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 15:11

PPK kararları sonrası dolar inişe geçti

PPK kararları sonrası dolar inişe geçti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) politika faizini yüzde 8.25'te sabit tutması liraya destek verdi.


 
 
Merkez Bankası'nın bu kararından önce 2.1635 lira düzeyinde olan dolar, 2.16'nın da altına inerek 2.1518- 2.1530 bandında hareket etmeye başladı. Karadan önce 2.8533 lira olan euro ise kararın ardından 2.8350'ye kadar geriledi ve 2.84 liraya yükseldi.
Merkez Bankası'nın kararı Borsa İstanbul'da büyük etki yaratmadı. Karar öncesinde 80,736 puan seviyelerinde olan Borsa İstanbul Endeksi, kararın ardından yüzde 0.02 gibi oldukça düşük kayıpla 80,728'e gerildi ve ardından yeniden yükseldi.
Borsa Endeksi daha sonra 80,870 puana yükselerek 81,000 seviyesine dayandı. 

"TL'YE DEĞER KAZANDIRACAK BİR KARAR DEĞİL"

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Merkez Bankasının fonlama maliyetini değiştirmek için üst koridoru genişlettiğine dikkat çekerek, "Büyüme anlamı için ve faizlerin aşağı gelmesi için pozitif bir karar. Ancak TL'ye değer kazandıracak bir gelişme değil. Kısa vadede portföy girişleri ve faizler açısında pozitif bir gelişim. Ancak uzun vadede TL'ye değer kazandıracak bir karar değil" dedi.

Ekonomist Güldem Atabay, Merkez Bankası'nın üzerinde baskı olduğunu vurgulayarak, "Merkez Bankası bu baskılara karşı bir şey yaptı" ve ekledi:
Dış etkenler var; Avrupa Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası (FED) kararları var. AB Merkez Bankası ve Merkez Bankası'nın kararı FED kadar geniş olamayacaktır. Dolayısıyla o tarafafta bir faiz indirimi gerçekçi olmazdı. Merkez Bankası doğru olanı yaptı ve hükümet tarafını da memnun edecek bir adım attı. Piyasalardaki dengeyi bozmadan iki tarafı da memnun etti. Ekonomik büyümeyi hareketlendirmek için Merkez Bankası'na baskılar devam edecektir."
TL'de çok kısa vadede bir değerlenme olacağına dikkat çeken Atabay, "Korkulan olmadı. Korkulan 25-50 bir baz puanlık bir hareketti. Ancak piyasalardaki baskı devam edecek. FED faiz artırdığında Merkez Bankası fazi artırabilecek mi? Sorulması gereken asıl soru bu" diye konuştu.
KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER