ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 13:35

Portekiz’le ticari ilişkiler sağlama alınacak


Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Jorge Cabral, Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki ticari ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, bu durumu değiştirmek için çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Grand Hotel’de Gaziantep Girişimci İşadamları Derneği (GAPGİAD) tarafından ‘Portekiz Ticaret ve Yatırım Programları’ konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan GAPGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan, Türkiye ile Portekiz’in siyasi ilişkilerinin dostane ve sorunsuz bir seyir izlediğinin altını çizdi. İki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinen Çalışkan, “2011 yılında ticaret hacmi 1,053 milyar dolara ulaşmıştır. Portekiz’e ihracatımız 446 milyon dolar, ithalatımız da 607 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Portekizli şirketler ülkemizde enerji, turizm, çimento ve benzeri alanlara yatırım yapmışlardır. Bu bağlamda ülkemizin 2023 hedefleri ve iş dünyasının girişimleri ile bu rakamların daha ileriye taşınacağı konusunda inancımız tam.” şeklinde konuştu.

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Jorge Cabral da iki ülke arasındaki ihracatın karşılıklı olarak 2011-2012 yıllarında yüzde 18 büyüdüğünü hatırlattı. 2011 yılı sonunda 621 Portekizli şirketin Türkiye’ye ihracat yaptığını vurgulayan Cabral, ihracatı yapılan ürün sayısının da arttığını vurguladı. İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin de mükemmel olduğunu aktaran Cabral, AB üyeliği sürecinde Türkiye’ye en büyük desteği veren ülkelerin başında geldiklerini dile getirdi. Ancak ticari ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını kaydeden Cabral, bu durumu değiştirmek için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti. Cabral, ülkesinin yatırım imkanlarına da vurgu yaptı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER