ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 11:49

Portakal hasadı hız kazandı

Portakal hasadı hız kazandı


Antalya’nın narenciyesi ile ünlü Finike ilçesinde portakal hasadı hız kazandı. Üretici, dalından topladığı portakalı satışa hazır hale gelmesi için sarartma depolarına gönderiyor. Birkaç gün burada bekletilen narenciye daha sonra satışa sunuluyor.

Portakalını sarartmaya gönderen üreticilerden birisi de Mehmet Türkay. Türkay, şimdiye kadar 4 ton portakal sarartıp sattığını dile getirdi. Ürünleri kendisinin paketlediğini ifade eden Türkay, 35 yıldır bu işle uğraştıklarını anımsattı. Türkay, “İşçi de patronda burada biziz. Annem, eşim, çocuklarımla birlikte çalışıyoruz. Tahta kasa satın alıp, kendi evimde özenle paketliyorum. Kimseye yaptırmıyorum. 6 kategoride portakal ayıklıyorum. Sıkmalıktan yemeliğe kadar her boyutta portakal var. Bu yıl 20 tona yakın hasat kaldırmayı düşünüyorum.” diye konuştu.

Bahçede eşine yardım etmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Safiye Türkay da, her yıl hasat mevsimi geldiğinde ev işlerini bir tarafa bıraktığını belirtti. Safiye Türkay, “Portakal bizim her şeyimiz. Yıllardır evimizi bununla geçindiriyoruz.” dedi.
Köyde anne ve babasının eli ayağı olan Ramazan Türkay is, kendisine verilen her görevi elinden geldiğince yerine getirmeye çalıştığını belirtti. Türkay, “Evin önünde annem, babam ve nineme yardımcı olmaya çalışıyorum. Babamın paketlediği portakal kasalarını kalitesine göre numaralayıp istifliyorum. Benim de vazifem bu.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER