ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 15:45

Plastik Sektörü 2012'yi katma değerle tamamladı


Türkiye plastik sektörünün 2012'yi 7,2 milyon ton üretim, 30 milyar dolar üretim değeri ve 12 milyar dolar katma değerle tamamladığı bildirildi.
     Plastik Sanayicileri Federasyonu PLASFED'in, 2012 Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporu yayımlandı. Rapora göre, Türkiye plastik sektörünün mamul bazında 2012'de dış ticaret fazlası vermeyi sürdürdüğü, ancak yılın sonuna doğru ithal hammaddeye getirilen gümrük vergisi artışının etkisiyle rekabet gücündeki gerilemenin belirgin hale geldiği belirtildi.
     Rapora göre, Türkiye plastik sanayisi 2012'yi 7,2 milyon ton üretim, 30 milyar dolar üretim değeri ve 12 milyar dolar katma değer ile tamamladı. 2012 yılı sonunda doğrudan mamul ihracatı 2011'e göre yüzde 6 artarak 4 milyar 38 milyon dolar, ithalatı ise bir önceki yıla göre yüzde 3 gerileyerek 2 milyar 576 milyon dolar oldu.
     Sektör, 2012'de de plastik mamullerde dış ticaret fazlası vermeye devam etti. Ancak, hammaddede yeterli üretim olmaması nedeniyle büyük boyutlu ithalat ve hammadde dahil sektör verilerinde yüksek dış ticaret açığı 2012'de de sürdü. Sektörün 2012'de ithal hammadde bağımlılığı yüzde 87 olarak gerçekleşti. Yerli hammadde üretimi, bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 1,2 oranında azalarak 842,3 bin ton oldu. Sektör, değer bazında geçen yıl ile hemen hemen aynı seviyede 9 milyar 928 milyon dolar ham madde ithalatı yaptı. Plastik ürünlerde (ham madde hariç) dış ticaret fazlası miktar bazında yüzde 30, değer bazında yüzde 74 gibi büyük oranlarda artarak, ihracatın ithalatı karşılama oranı miktar bazında yüzde 278, değer bazında yüzde 157 olarak gerçekleşti.
     Türkiye plastik sektörü 2012 verilerini değerlendiren PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, sektörün Avrupa'da 3., dünyada ise yüzde 2,5 payla 12. sırada olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''Plastik sanayi ekonomiye ve ihracata şu anda ciddi katkı vermektedir ve bu katkıyı artırma potansiyeline de sahiptir. Plastik mamullerde dış ticaret fazlası veriyoruz. Ancak 2012 içinde sektörümüz yatırım teşvik kapsamı dışında bırakıldı ve hammadde ithalatı yaparken gümrük vergisi artırıldı. Türkiye plastik sektörü bütün olumsuz koşullara rağmen büyüyor, ancak sorunları derinleşiyor. 2023 yılında sektörümüz için konulan 17 milyar dolar hedefe ulaşmak için uygun bir patikada olduğumuz söylemek zor. Almanya ürettiği her bir kg plastik mamulden, 4,05 dolar, Fransa 3,45, İtalya ise 2,55 dolar ihracat yapıyor. Biz ise 0,64 sent ihracat yapabiliyoruz. Ülkemiz 7,2 milyon ton üretim ile 5 milyar dolarlık ihracatı başarırken, bize yakın üretim seviyesindeki İtalya 8,3 milyon ton üretimi ile 21 milyar dolar, bizden daha az üretim yapan Belçika, Fransa ve Hollanda ise 22 ile 34 milyar dolarlık ihracat yapabiliyor. Demek ki, Türkiye olarak bu üretim kapasitesi ile çok daha fazla ihracat yapabiliriz. Elbette bunu da uygun iş koşulları sağlanması halinde başarabiliriz.''
     PLASFED raporunda sektörün ivedilikle; yüksek katma değerli ürünlere geçiş için Ar-Ge teşvikinden yararlanması, asgari 5 milyon liralık yatırımların stratejik yatırım kapsamına alınması, her bölgede en az bir ilde bölgesel teşvik kapsamına alınması ve fabrikaların bir alt bölgeye taşınması halinde maliyetlerine katkı sağlanması talep edildi.
    
     -Türkiye Plastik Sektörü 2012'de büyüdü-
    
     PLASFED raporunda, sektörde 9,3 milyon tonluk kurulu kapasiteye karşılık plastik mamul üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 6,4 oranında artarak 7,2 milyon tona ulaştığı belirtildi. 2012 yılında 2,85 milyon ton plastik ambalaj, 1,57 milyon ton da plastik inşaat malzemeleri üretimi gerçekleşti. Raporda en fazla üretim yapılan iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Konya, Adana, Kayseri olarak yer alırken, PLASFED'in kurucu derneklerini oluşturan (İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kayseri) illerin toplam üretimi, 5,13 milyon ton ile Türkiye toplam üretiminin yüzde 72'sini yaptığı belirtildi. Raporda, sektörde 2012 itibariyle faaliyet gösteren yabancı sermaye ortaklı şirket sayısının 207 olduğu açıklandı.
    
     -Plastik mamul dış ticareti-
    
     PLASFED Raporunda, plastik mamul ithalatının yüzde 3 düşerek 2,65 milyar dolardan, 2,58 milyar dolara indiği yer aldı. En fazla ithalat, Almanya, Çin ve İtalya'dan yapıldı. Sektörün, ihracat artışının 2012'de de sürdüğü belirtilen raporda, ihracatın yüzde 6 artarak 3,49 milyar dolardan 4,04 milyar dolara çıktığı bilgisine yer verildi. En fazla plastik ürün ihracatı yapılan ülkelerin ise sırasıyla; Irak, Rusya, Almanya, Azerbaycan, İngiltere ve İran olduğu belirtildi.
    
     -Plastik ham madde üretim ve dış ticareti-
    
     PLASFED raporunda, yeterli miktarda yerli üretim olmadığı için ham madde ithalat bağımlılığının yüzde 87 seviyesinde gerçekleştiği, ithalatın çok küçük düzeyde düşerek, 2011'deki 9 milyar 932 milyon dolar seviyesinden, 9 milyar 928 milyon dolar seviyesine geldiği kaydedildi. En fazla hammadde ithal edilen ülkeler; Suudi Arabistan, Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya, Fransa ve Güney Kore oldu. Sektörün hammadde ihracatının ise yüzde 9 artarak, 2011'deki 894 milyon dolarlık seviyesinden 978 milyon dolara yükseldiği kaydedildi. En fazla ihracat ise Almanya, İtalya ve Rusya'ya yapıldı
    
     -Türkiye plastik tüketimi-
    
     Türkiye'de kişi başına plastik tüketiminin 2007'deki 58 kilogram düzeyinden 2012 sonuna kadar 67 kilograma yükseldiğinin vurgulandığı raporda, Türkiye'de iç piyasa tüketiminin, dolaylı ihracat ürünlerine giren malzemeler dahil 6 milyon 284 bin tona ulaştığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER