ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 09:25

Piyasaların takip edeceği veriler


Küresel piyasalar ABD'de ''mali uçurum'' sorununun çözümüne yönelik Başkan Barack Obama'nın attığı adımı pozitif karşılarken, yurt içinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararları piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.
    
ABD Başkanı Obama'nın bütçe görüşmelerinde vergi artışlarıyla ilgili teklifini değiştirmesi, ''mali uçurum'' konusunda anlaşılabileceği beklentisini artırdı ve Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,76 oranında yükselişle kapattı.
    
Avrupa tarafında Almanya'da DAX Endeksi dün, önceki kapanışına göre yüzde 0,11 yükseldi, Fransa'da CAC 40 Endeksi gün içinde 3.611 puana kadar geriledikten sonra toparlansa da günü yüzde 0,14 oranında kayıpla 3.638 puandan kapattı.
    
Yurt içinde ise Tahvil-bono piyasasında bugünkü Merkez Bankası PPK kararları öncesinde yatay seyir devam ederken, açıklanan Kasım ayı Merkezi Yönetim Bütçesinin önceki döneme göre iyileşme göstermesinin de etkisiyle İMKB 100 Endeksi tarihi kapanış rekorunu kırarak 77.466 puandan kapandı.
    
Bugün yurt içinde ana gündem maddesi Merkez Bankası PPK kararları olacak. Son açıklanan verilerin ardından faiz indirimi ile ilgili beklentiler farklılaşsa da genel olarak hem politika faizinde hem de faiz koridorunun alt bandında bir indirim yapılacağı beklentisi devam ediyor. Bununla birlikte bazı ekonomistlerin politika faizinde indirimin bir sonraki toplantıya bırakılabileceği görüşü de bulunuyor.
    
Analistler, ABD'de ''mali uçurum'' anlaşmasıyla ilgili haber ve açıklamaların küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını, yurt içinde ise MB'nin faiz indirimine gideceği beklentisinin başta tahvil-bono piyasası olmak üzere piyasalarda fiyatlandığını belirtiyor, kararın olumlu etkisinden çok, beklentilerin karşılanamaması durumunda olumsuz etkisinin fazla olabileceğine dikkati çekiyor.
    
Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, ekim ayı kısa vadeli dış borç
     11.30 İngiltere, kasım ayı TÜFE - ÜFE
     12.00 İtalya, ekim ayı cari işlemler dengesi
     14.00 Türkiye, TCMB PPK kararları
     15.30 ABD, 3. çeyrek cari işlemler dengesi
     17.00 ABD, aralık ayı NAHB konut fiyat endeksi

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER