ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 10:09

Piyasalarda Avrup döviz kuru endeksi takip edilecek


Küresel piyasalarda dün Avrupa'daki siyasi belirsizliklerin kar satışlarıyla birleşmesiyle borsalar önemli oranlarda değer kaybederken İMKB'de ise pozitif ayrışma görüldü.
     Avrupa'da özellikle İtalya ve İspanya borsalarında etkisini artıran satış baskıları genele yayıldı. İtalya'da yaklaşan seçim öncesi belirsizliklerin etkisiyle MIB 30 endeksi yüzde 4,5 oranında değer kaybederken faizler de yükselişe geçti. İspanya'da ise hükümet ile ilgili yolsuzluk suçlamalarının etkisiyle IBEX 35 endeksi yüzde 3,77 oranında gerileyerek 7.920 puandan kapattı.
     Almanya'da DAX endeksi de Avrupa'nın geneline yayılan satış baskılarıyla yüzde 2,49, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 3,01 oranında geriledi.
     ABD'de açıklanan fabrika siparişlerinin beklentileri karşılamaması ve Avrupa'daki siyasi belirsizlik ortamının etkisiyle Dow Jones endeksi yüzde 0,93 oranında değer kaybetti.
     Yurt içinde ise açıklanan ocak ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen İMKB küresel piyasalardan pozitif yönde ayrıştı ve günü yüzde 0,62 oranında değer kazanarak 80.722 puandan kapattı.
     Bugün Avrupa borsalarındaki sert satış baskılarının devam edip etmeyeceği ve Merkez Bankası tarafından açıklanacak ocak ayı reel efektif döviz kuru endeksi verisinin takip edileceğini belirten analistler endeksin gelen tepki alımlarıyla toparlamaya çalıştığını ve 80.000 - 82.500 bandı arasındaki hareketin devam edebileceğini belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.55 Almanya, ocak ayı hizmet sektörü PMI
     11.00 Avro bölgesi, ocak ayı hizmet sektörü PMI
     12.00 Avro bölgesi, aralık ayı perakende satışlar
     14.30 Türkiye, ocak ayı reel efektif döviz kuru endeksi
     17.00 ABD, ocak ayı ISM imalat sanayi dışı endeks
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER