ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2014 Pazartesi 11:22

Piyasalar için 3 kritik nokta

Piyasalar için 3 kritik nokta

Geçtiğimiz haftayı veri akışı bakımından bir nebze sakin geçiren piyasalara bu hafta ikisi ABD ve birisi Avrupa merkezli olmak üzere çok önemli 3 gelişme damgasını vurabilir.


The Wall Street Journal Türkiye'de (www.wsj.com.tr) yayımlanan haberde, küresel piyasaların yeni hafta boyunca yakından izleyecekleri gündem üzerinde duruluyor.

EKONOMİL BÜYÜME VERİLERİ AÇIKLANACAK

ABD Merkez Bankası Fed’in bu hafta gerçekleştireceği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz konusunda ne gibi bir karara varacağı merak edilirken, bundan hemen sonra ABD’nin ekonomik büyüme verileri açıklanacak.

Avrupa’da resesyon endişelerinin yeniden su yüzüne çıkması, Çin ve Japonya’da ekonomilerin kısa bir süre olumlu sinyaller göndermelerinin ardından yeniden yavaşlama trendine girmesi üzerine ihracatının bu yavaşlamadan darbe görmesi beklenen ABD’nin 3. çeyrekte nasıl bir büyüme performansı gösterdiğine dair raporlar Perşembe günü açıklanacak.

İşte piyasanın gözünü çevireceği haftanın 3 önemli gelişmesi:

FED'İN FAİZ ORANLARI DEĞİŞECEK Mİ?

Fed faiz kararı: Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan Fed toplantısında dünyanın en büyük ekonomisinin en önde gelen ekonomistleri izleyecekleri para politikasını tartışacaklar ve sonrasında Türkiye saatiyle 20:00’da bir açıklama yapacaklar. Fed’in faiz oranını değiştirmesi beklenmese de küresel ekonomik gelişmeleri nasıl okuyacağı yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Ayrıca Fed bu toplantısında çok büyük ihtimalle QE olarak da bilinen varlık alımlarına bir son verdiğini duyuracak.

ABD'DE BÜYÜME RAKAMLARI

ABD ekonomik büyüme rakamları: Fed toplantısının hemen sonrasındaki gün ABD’den ekonomik büyüme rakamları açıklanacak. Geçtiğimiz çeyrekte yüzde 4.6’lık güçlü bir büyüme kaydeden ABD’nin 3. çeyrekte de yüzde 3 büyümüş olduğu tahmin ediliyor.

AVRUPA'DA ENFLAZYON YÜZDELERİ

Avrupa tüketici fiyat endeksi: Deflasyon korkularını ve Japonya tarzı bir negatif büyüme döngüsüne dair endişeleri gittikçe daha fazla hisseden Euro Bölgesi’nde haftanın son işlem günü Cuma tüketici fiyat endeksi açıklanacak. Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye giderek gerek enflasyonu artırma gerekse ekonomik aktiviteyi hızlandırma çabalarına giriştiği dönemde Euro Bölgesi enflasyonun yıllık bazda yüzde 0.4 olarak açıklanacağı tahmin ediliyor.

(http://www.wsj.com.tr/articles/SB10700330261767394000404580239682566219078?mod=dhlturkeyfeed)

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER