ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 10:14

Piyasalar Başçı'ya odaklandı

Piyasalar Başçıya odaklandı

Küresel piyasalar haftaya pozitif bir hava ile başlarken, yurt içi piyasalarda Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'na yapacağı sunumun etkileri ön planda.


Küresel piyasalar veri ve haber gündeminin yoğun olacağı yeni haftaya genel olarak pozitif bir başlangıç yaparken, yurt içi piyasalar bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'na yapacağı sunuma odaklandı.

ABD'de Dow Jones ve S&P 500 endeksleri, bu hafta cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri öncesinde geçen hafta tarihinin en yüksek günlük ve haftalık kapanış rekorlarını kırdı. Dow Jones endeksi cuma günü yüzde 0,11 yükselerek en yüksek kapanış rekorunu 16.717 puana geliştirirken, S&P 500 endeksi de gördüğü en yüksek seviye ve kapanış rekorlarını kırdı. Geçen hafta yaklaşık son bir yılın en düşük seviyesine gerileyen ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesindeki seyrinin hisse senedi piyasalarının yönü üzerinde de belirleyici olacağını belirten analistler, yükseliş eğiliminin devam edebileceğini tahmin ediyor.

Piyasaların odak noktası

Avrupa tarafında bu hafta Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve sonrasında Başkan Mario Draghi'nin yapacağı açıklamalar piyasaların odak noktasında olacak. Draghi, mayıs toplantısının ardından yaptığı açıklamada ECB'nin haziran toplantısında para politikasını gevşetici adım atabileceğinin işaretini vermişti. Avro/dolar paritesi geçen hafta şubat ayından beri ilk kez 1,36 seviyesinin altına gerilese de perşembe günü açıklanacak ECB kararları öncesinde bu haftaya 1,3630 seviyelerinden başladı.

Yurt içi piyasalarda ise geçen hafta 80.000 puan sınırına kadar yükselen BIST 100 endeksi, haftayı, haftalık bazda son bir yılın en yüksek kapanışı olan 79.290 puandan tamamladı. Bugün TCMB Başkanı Başçı'nın Bakanlar Kurulu'nda basına kapalı bir sunum yapacağını ve buradan çıkacak haber ve açıklamalar ile sunumun detaylarından önümüzdeki dönem para politikası ile ilgili işaretlerin aranacağını ifade eden analistler, ayrıca yurt içi ve yurt dışında açıklanacak imalat sanayi PMI verilerinin de takip edileceğini kaydediyor. Analistler, BIST 100 endeksinde 80.000 ve 81.000 seviyelerinin direnç, olası düşüşlerde ise 78.600 ve 77.900 seviyelerinin önemli destekler olduğunu tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs ayı imalat sanayi PMI
10.50 Fransa, mayıs ayı imalat sanayi PMI
10.55 Almanya, mayıs ayı imalat sanayi PMI
15.00 Almanya, mayıs ayı TÜFE
17.00 ABD, ISM mayıs ayı imalat endeksi
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER