ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2014 Salı 11:42

Petrol ve altın fiyatları düşüşte

Petrol ve altın fiyatları düşüşte

Suudi Arabistan'ın ABD'li müşterilerine sattığı patrolün fiyatını düşürmesi, küresel petrol fiyatlarını da aşağıya çekti.


Suudi Arabistan'ın, en büyük müşterisi ABD'de pazar payı kaybetmemek için attığı adım sonrası, ABD hafif petrolünün varil fiyatı 80 doların da altına inirek 78.20 dolara kadar geriledi.

Suudi Arabistan'ın devlet petrol şirketi Aramco, ABD'li alıcılara yolladığı e-mail mesajlarında, tüm petrol türlerinde indirim yaptığını duyurdu.

Petrol analistlerine göre, Suudi şirket ABD'li müşterilerine Kasım teslimi petrolün fiyatında ortalama 1.05 dolarlık indirim yaptı.

ABD petrolündeki düşüşlere bağlı olarak, Türkiye'nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolün varil fiyata 1 dolara yakın kayıpla 84.21 dolara kadar düştü.

Brent petrolündeki fiyat düşüşlerine bağlı olarak, Akdeniz piyasasında ve Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yeniden aşağıya doğru çekilmesi bekleniyor.

ALTIN DÖRT YILIN DÜŞÜĞÜNDE

ABD dolarının küresel piyasalarda güç kazanmasının etkisiyle inişe geçen altın fiyatları son dört yılın en düşük düzeylerine geriledi.

Altının onsu, New York Borsası'nda son dört yılın en düşüğü olan 1,162 doları test ettikten sonra Hong Kong'da biraz toparlanarak 1,167 dolar düzeyine çıktı.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER