ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 15:19

Petrol fiyatları Kırım'ı bekliyor

Petrol fiyatları Kırımı bekliyor

Petrol fiyatlarında, ABD'de beklentilerin üzerinde gelen verilerle haftasonu Kırım'da yapılacak olan referandumun bölgeye yönelik tedirginlikleri artırmasıyla sınırlı da olsa yükseliş gözleniyor.


Petrol fiyatlarında, ABD'de beklentilerin üzerinde gelen verilerle haftasonu Kırım'da yapılacak olan referandumun bölgeye yönelik tedirginlikleri artırmasıyla sınırlı da olsa yükseliş gözleniyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dün 107,6 dolar destek seviyesinin altına gerilemesinin ardından etkisini artıran satışlarla 6 Şubat'tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 106,78 dolara kadar geriledi.

Bugün ise Kırım'da hafta sonu gerçekleştirilecek olan referandum nedeniyle ABD ve Avrupa ülkeleri ile Rusya arasındaki gerilimin artacağına yönelik endişeler petrol fiyatlarında çok güçlü olmasa da yükselişe neden oldu.

Güne 106,8 dolar seviyesinden başlayan Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 107,1 seviyelerinden işlem görüyor.

Analistler, Brent petrolün varil fiyatının dün 106,7 destek seviyesinden geri döndüğüne dikkati çekerek, bu seviyenin altına inilmesi durumunda satış baskılarının artabileceğini belirtiyor.

Ukrayna ile ilgili gerginliklerin yükselişte etkili olduğunu kaydeden analistler, Çin ekonomisine yönelik endişelerin ise aşağı yönlü baskı yarattığına işaret ediyor. Analistler, Brent petrolün varil fiyatı için 107,6 dolar seviyesinin ise direnç konumuna geldiğini ifade ediyor.

ABD Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise dün 97,68 dolara kadar gerilemesine karşın, ABD'de beklentilerin üzerinde gelen verilerin petrole olan talebi artıracağı beklentileriyle günü 98,25 dolardan tamamladı. Bugün ise yükselişini 2. güne taşıyan ham petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 98,65 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ham petrolün varil fiyatında 100 doların kritik seviye olduğunu belirterek, bu seviyenin üzerine çıkması durumunda yükselişin devam edebileceğini, 97,6 doların ise destek olarak takip edileceğini kaydediyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER