ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 11:31

Petkim'den rekor kâr


Türkiye’nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumunda bulunan Petkim, 2013 yılını 270 milyon TL brüt ve 49 milyon TL net kâr rakamlarıyla tamamladı. Şirketin net satış rakamı, 4 milyar 159 milyon TL ile bir önceki yıla yaklaşırken 2012 yılına göre brüt kâr artışı yüzde 232’ye ulaştı.

Yıllık finansal sonuçlarını değerlendiren Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, müşterilerle daha yakın ilişki kurma temeline dayalı, pazar odaklı dinamik planlama stratejisinin sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi. 2014 yılında ekonomide bir miktar kırılganlık beklendiğini kaydeden Korkut, “Yerli üretici olarak bu ortamda sanayicilerimiz için önemli bir iş ortağı olmaya devam edeceğiz. Döviz hareketleri, bizim güvenli liman olma özelliğimizi arttırıyor.” dedi. Şirketin yıllık finansal sonuçlarına göre 4 milyar 159 milyon TL net satışlar üzerinden 235 milyon TL FAVÖK değeri ortaya çıkarken net kâr rakamı da 2012’ye göre iki kat artışla 49 milyon TL’ye ulaştı. Rakamlardaki değişim kâr marjlarına olumlu olarak yansıdı ve brüt kâr marjı artarak yüzde 6,5 oldu. İç piyasanın yanısıra 38 ülkeye 816 milyon dolar değerinde ihracat yapan Petkim’in kapasite kullanım oranı da yüzde 81,4 düzeyinde gerçekleşti.

'PAZAR ODAKLI POLİTİKAYLA BAŞARILI OLDUK'

Genel Müdür Korkut, piyasa şartlarını yakından takip ederek müşterilerle daha yakın ilişki kurma temelinde, pazar odaklı dinamik planlama politikasının başarılı olduğunu söyledi. Talepteki daralmaya bağlı olarak önceki yıla göre daha düşük ciro gerçekleştiğini, Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısındaki değer kaybının olumsuz etkisine rağmen kâr marjlarının yükseldiğini kaydetti. Sürdürülebilir kârlılık hedefi kapsamında son dört çeyrekte iyi bir trend yakalandığını vurgulayan Korkut, “Ciro ve pazar payından ziyade, kâr üretmeye odaklandık. Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek, kârlılığı sürekli hale getirmek istiyoruz. Etkin bütçelemeyle satışta da verimlilik ön plana çıkıyor.” diye konuştu.

'PETROKİMYA AÇISINDAN 2014 İYİ GÖRÜNÜYOR'

2014 yılı beklentilerini de dile getiren Sadettin Korkut, “Bu yıl petrokimya açısından uluslararası piyasalar iyi görünüyor. Buna bağlı olarak biz de ihracat pazarlarını ve ihracat tutarını arttıracağız. İç piyasada daha kırılgan, yüksek döviz hassasiyetinin öne çıkacağı bir yıl bekliyoruz. İç piyasadaki kırılganlık, yerli üretici olarak bizim sanayiciler için kesintisiz ve güvenilir hammadde kaynağı olarak öne çıkmamızı sağlayacak. Döviz hareketleri, bizim güvenli liman olma özelliğimizi öne çıkarıyor. Dalgalı kur, ihracat potansiyelimizi arttıracak.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER