ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 10:33

Petkim’den ilk çeyrekte 54 milyon TL kar

Petkimden ilk çeyrekte 54 milyon TL kar


Petkim’in 2013 yılının ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçları açıklandı. Buna göre, şirketin elde ettiği brüt kâr, yüzde 5.4’lik marjla bir önceki yıl ve bir önceki çeyreğe göre ciddi oranda iyileşme gösterdi. Geçen yılın ilk çeyrek dönemine göre yüzde 149, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 91 artan brüt kâr 54 milyon TL oldu.
Petkim’in cirosu ise yılın ilk çeyreğinde, 2012 yılının son çeyreğine göre yüzde 6 artmasına rağmen; zayıf talep, ürün fiyatları ve satış miktarlarındaki azalışın etkisiyle önceki yıla göre yüzde 18 azalarak 990 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin finansal sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, petrokimya sektöründe yaşanan durgunluğun, ilk üç aylık dönemde şirket cirosunun düşük seyretmesine neden olduğunu, buna karşılık kar marjlarının olumlu etkisiyle brüt kârda artış yaşandığını söyledi.
İlk çeyrekte yüzde 4,2 marjla 42 milyon TL FVAÖK (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kâr) ve 3 milyon TL net dönem kârı yarattıklarını kaydeden Korkut, aynı dönemde yüzde 86 kapasite kullanım oranı ile çalıştıklarını vurguladı.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER