ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 16:23

Petkim, karını yüzde 232 artırdı


Petro-kimya ürünleri ile bilinen Petkim, 2013’ü 270 milyon TL brüt, 49 milyon TL net kâr ile tamamladı. Şirketin net satış rakamı 4 milyar 159 milyon TL’yi bulurken, 2012’ye göre brüt kâr artışı yüzde 232’ye dayandı.

Toplam 38 ülkeye 816 milyon ABD Doları ihracat yapan Petkim’in kapasite kullanım oranı da yüzde 81,4 oldu. Genel Müdür Saadettin Korkut, talepte daralmanın net satışlarda karşılığının olduğunu ifade etti.

Korkut, TL’nin ABD Doları ve Euro karşısında değer kaybının olumsuz etkisine rağmen kâr marjlarının arttığını belirtti. Kar adına dört çeyrekte iyi bir trend yakalandığını vurgulayan Korkut, “Net satış ve sektörde yerimizden çok kâr üretmeye odaklandık. Her birimde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı devamlı kılmayı planlıyoruz. Etkin bütçeleme ile satışta da verimlilik ön plana çıkıyor.” dedi.

Petkim’de 2013’te kapasite kullanım oranında yüzde 1,6 gibi daralma olduğuna işaret eden Korkut, bu durumun ilgi görmeyen ürünlerden kaçınılmasından; satışı artan ürünlere ağırlık verilmesinden kaynaklandığını dile getirdi. Saadettin Korkut, kapasite ve verimlilik artışı için geçen sene 112 milyon ABD Doları yatırım yapıldığını bildirdi. Etilen ve PTA fabrikalarında kapasite artışının 2014’te tamamlanacağını duyurdu.

İÇ PİYASADA DÖVİZ HASSASİYETİ ARTACAK

Kur artışının talepte oynamalara neden olduğunu anlatan Saadettin Korkut, şunları kaydetti:

“Petro-kimyada nafta ve doğalgaz yani temel hammadde fiyatlarımız çok arttı. Kurda dalgalanma ile bu durum üretim maliyetlerinin artmasına yol açtı. Kimya sektörü ise son çeyrekte olumlu bir döneme tanık oldu. Talep ve fiyatların seyri güçlü oldu. Kırılganlıklar yerli üretimin gücünü ve önemini bir defa daha ortaya koydu. Ekonomik ve sosyal alanda ilerlemelere aşırı duyarlı olan petrokimya sektörü yeniden yapılanmasını 2013’te de başarıyla devam ettirdi.”

2014 öngörülerini paylaşan Petkim Genel Müdürü Korkut, “Bu sene petrokimya için uluslararası piyasalar iyi görünüyor. Buna bağlı olarak biz de ihracat bölgelerini ve ihracat tutarını artıracağız. İç piyasada daha kırılgan, döviz duyarlılığının öne çıkacağı bir sene bekliyoruz. İç piyasada kırılganlık yerli üretici olarak bizim sanayiciler için kesintisiz ve güvenilir hammadde kaynağı olarak öne çıkmamızı mümkün kılacak. Kur oynamaları bizim güvenli liman olma yanımızı öne çıkarıyor. Dalgalı kur ihracat potansiyelimizi arttıracak.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER