ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 13:43

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 azaldı

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında yüzde 1,4 azaldı.


Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi ise yüzde 0,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun yaptığı açıklamaya göre Mayıs ayında 97,2 olan hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 98,1 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 1,6 ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2,1 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi 0,8 azaldı.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 1,4 AZALDI

Mayıs ayında 103,9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 102,4 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 6,8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi 0,2 azalırken iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 3,3 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 0,7 ARTTI

Bir önceki ayda; 79,2 olan inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında 79,8 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER