ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 11:41

Perakende satış hacmi Temmuz'da yüzde 3,1 arttı


Perakende satış hacmi Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5 yükseldi. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açkladığı parekende satış hacmine ilişkin istatistiklere göre; perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oranında yükseldi. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,7 gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,9 azaldı.

PAREKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 4,1 ARTTI

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 oranında artış gösterdi. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 4,4, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 2,6 yükseliş gerçekleşti.

PARAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YIILIN AYNI AYINA YÜZDE 10,5 ARTTI

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8 arttı.

Gıda, içecek ve tütün ile otomotiv yakıtı endekslerinde takvim etkisi gözlemlendi. Bu nedenle Takvim Etkilerinden Arındırılmış seriler yerine Arındırılmamış seriler kullanıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER