ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 12:59

Pastırma ve sucuğa zam var mı?

Pastırma ve sucuğa zam var mı?

Kayserili üreticiler, ramazan ayında pastırma, sucuk ve sucuk içine zam yapmama kararı aldıklarını söyledi.


Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, üreticiler olarak ramazan ayında pastırma, sucuk ve sucuk içine zam yapmama kararı aldıklarını söyledi. Ünlü, yaptığı açıklamada, Kayseri'nin yöresel lezzetleri pastırma ve sucuğun fiyatının et piyasasına paralel olduğunu ifade etti.

Piyasada çok fazla kuzu ve koyun eti bulunmasına rağmen sığır etinin az olduğunu belirten Ünlü, üreticilerin ramazana bir kaç gün kala hayvanlarını kesime göndermeyi düşündüğünü bunun da et fiyatlarında 50 kuruş ile 1 lira arasında artışa neden olabileceğini dile getirdi.

Böyle bir artış olsa bile pastırma ve sucuk fiyatlarına zam yapmayacaklarını aktaran Ünlü, "Şu anda perakende de sucuğun kilogramı 30-38 lira, pastırma 50-75 lira arasında satılıyor. Tavuk etinden yapılan sucuk 20, sucuk içi ise 25-30 lira arasında satılıyor. Ramazan boyunca bu fiyatlarımızı koruyacağız. Pastırma fiyatları etin yumuşaklığı ve yağ oranına göre değişirken, sucuk fiyatları da firmaların pazarlama stratejisine göre değişebiliyor" şeklinde konuştu.

Ramazanda pastırma ve sucuk içi satışları artıyor

Ramazan ayının üretici ve satıcıların bayramı olduğunu vurgulayan Ünlü, normalde satışların hava sıcaklıklarının artması nedeniyle mayıs, haziran ve temmuz ayında durma noktasına geldiğini ifade etti.

Ramazan ayının bu dönemlere rastlamasının satışları da artırdığını dile getiren Ünlü, şunları kaydetti:

"İnsanlar iftariyelik olarak pastırma ve sucuk içini masalarında bulunduruyor. Önceden sadece Kayseri ve yöresinde iftariyelik olarak tüketilen pastırma ve sucuk içi artık Türkiye'nin her tarafında tüketiliyor. Satışların artmasında bu durumun da etkisi oluyor. Ramazan ayında normal yaz dönemine göre pastırma ve sucuk içi satışlarında yüzde 30 artış oluyor. Üreticiler yaz durgunluğunu Ramazan ayıyla birlikte aşmış oluyor. Önceden yazın pastırma ve sucuk üretim tesisleri durma noktasına gelirdi şimdilerde ise düşük kapasitede olsa tesisler çalışıyor."

Ünlü, Türkiye genelinde pastırma üretiminin yüzde 80'i, sucuk içi üretiminin yüzde 60-70'i, sucuk üretiminin de yüzde 30'unun Kayseri'de yapıldığını sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER