ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 09:57

Parasını çeyreğe yatıranlar dikkat!

Parasını çeyreğe yatıranlar dikkat!

Altın fiyatlarının düşmesiyle beraber piyasaya çok sayıda sahte çeyrek altın sürüldü.


Fiyatların düşmesiyle birlikte altına olan talep düşmedi tam tersine patlama yaptı. Çeyrek altının piyasada tükenmesiyle altında şimdi de sahtecilik ortaya çıktı. Sahtecilerin ürettiği altınların farklı yollarla piyasaya sürüldüğü, altına alacakların bu konuda dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Geçen hafta düşük fiyatlardan alım yapmak isteyen vatandaşların talebiyle elinde altın kalmayan kuyumcular, Darphane'nin altın vermesiyle bu hafta rahat nefes aldı. Kuyumcular, geçen haftaki yokluk sırasında piyasaya çıkan sahte altınlara dikkat çekiyor.

MERDİVENALTI ATÖLYELERDE ÜRETTİLER

Kuyumcu Mustafa Tevfik Kürtüncü, karaborsadaki altınların kuyumcu esnafını olumsuz etkilediğini belirterek, şöyle konuştu: "Geçen hafta altın yokluğundan dolayı merdiven altı atölyelerde çeyrek altının üretilip satıldığına dair haberler aldık. Gerçekten devletimizin el atması gereken hususlardan bir tanesi de bu. Elinde orijinal altın bulunduranlar da boş durmadı. Çeyrek altın 140 lira civarında iken, 160 liradan satıldı."

Uzmanlar sahte altının gözle ayırt edilmesinin zor olduğunu söyledi. Bu arada altın dün yükseldi. Cumhuriyet altını 582 liradan 585 liraya çıktı. Çeyrek altın ise 147 lira oldu.

BANKALARIN BÜYÜK OYUNU

Altın fiyatlarındaki dalgalanma sürerken bankalarda bu işi kara çevirmeye başladı. Gelen şikayetlere göre bankalar alım satım arasındaki makası açarak, altını ölü fiyatına bozuyor.

İşte bazı şikayetler:

-Bankanın gram altın alım satım arasındaki farkı 70 kuruştan 6 liraya kadar çıktı.

-Altında yaşanan ani ve sert hareketlerin üstüne bir de bankalar altın alım satım arasındaki makası iyice artırarak ortamı müşterileri için daha kabuslu bir hale getirmiştir. Altınımızı bozdurmak istersek büyük zarar ediyoruz.

ALTIN BUGÜN YÜKSELİŞTE

Uluslararası piyasalarda altında geçen haftadan beri görülen yükseliş devam ediyor.Uluslararası piyasalarda altının onsu 1448,10 dolara kadar yükseldi. Saat 09:40 itibariyle altının onsu 1446,20 dolardan işlem görüyor.

Kapalıçarşı'da dün kapanışta altının gramı 84,56 liradan, çeyrek altın 138,25 liradan ve Cumhuriyet altını 590 liradan işlem görüyordu.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER