ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 13:28

Para Politikaları Konferansı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Gelecek sene sermaye akımları tekrar güçlenirse, para politikası belirliliği sonucunda sermaye akımları tekrar başlarsa 'Başkan, aşırı değerlendi. İhracatçı olarak zor durumdayız. Bir şeyler yap, bunun 1,80'e gelmesini engelle.' Böyle bir senaryoyu dışlayamayız. Böyle bir ihtimal var" dedi.
Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde Denizli Ticaret Odası ve Denizli Sanayi Odası koordinatörlüğünde Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen Para Politikaları Konferansı'nda konuşan Başçı, döviz kuru oynaklığı bakımından son dönemde gelişmekte olan ülkelerin oynaklığında bir artışın gözlendiğini ancak geçmiş türbülanslara göre bunun çok önemli seviyede olmadığını, alınan tedbirlerle oynaklığın düşmeye başladığını ifade etti.
Başçı, "Burada alarmist olmaya hiç gerek yok. 12'sinde Giresun'da bir konuşma yaptık. 16'sında ABD Merkez Bankası, ciddi bir politika değişikliği sinyali verdi ve türbülans durdu. Şu anda tam tersine kademeli bir şekilde belirlilik artacak diye düşünüyoruz. Bundan sonra işler daha sakinleşecek ve rayına girecek diye tahmin ediyoruz. Her zaman için ufak bir yanılma payı bulunabilir. Ama her zaman için bizim baz senaryomuz ve esas görüşümüz bu yönde" dedi.
Türk Lirasının son dalgalanmadaki değer kaybının yüzde 10 civarında olduğunu, bunun da serbest kur rejimi nedeniyle doğal karşılanması gerektiğini dile getiren Başçı, "Gelişmeler herhangi bir özel sektör firmasının tedirgin olmasını gerektirecek seviyede değil. Şu ana kadar da değildi bundan sonra da olmayacak diye düşünüyoruz' diye konuştu.
- "Reel efektif döviz kuru göstergesinden faydalandım"
Başçı, serbest kura rağmen yıl sonu için doların 1,92'nin altında olacağı tahmini yaparken reel efektif döviz kuru göstergesinden faydalandığını, Türkiye'nin ticaret yaptığı ülkelerle ağırlıklandırılmış döviz kurlarının bir nevi özeti olan bu göstergede 120 sınırının TL'nin aşırı değerli olduğunu gösterdiğini, bugün için ise 110 seviyesinde yani aşırı değersiz bir pozisyonda olunduğunu belirtti.
Piyasa şartlarının bunu kendi içinde düzelteceğini, buradaki aşırı tepkinin piyasa şartları içinde döneceğini ifade eden Başçı, şöyle konuştu:
"Döndüğü zaman nereye döner, üstteki çizgiye dönse, kabaca bugünkü avro/dolar paritesine bakarsan 1,80. Olur mu böyle bir şey. Olma ihtimali var. Gelecek sene sermaye akımları tekrar güçlenirse, para politikası belirliliği sonucunda sermaye akımları tekrar başlarsa 'Başkan aşırı değerlendi. İhracatçı olarak zor durumdayız. Bir şeyler yap. Bunun 1,80'e gelmesini engelle.' Böyle bir senaryoyu dışlayamayız. Böyle bir ihtimal var. Bu piyasa şartları içinde kendiliğinden olur. Olmaz mı? Olmayabilir. O zaman da döndüğü noktada ortalarda bir yerde olur, orta noktalar da 1,92 civarında bir yer. Bu noktadan bakarsak aslında bu konuşmayı yapmak benim için o kadar da riskli değil.
Başçı, Bursa'da geçen yıl da döviz piyasasında aşırı reaksiyonun olduğu bir dönemde yaptığı konuşmada, TL olarak dövizi yeneceklerini söylediğini, yıl sonunda TL'nin dolara karşı bir miktar değer kazandığını hatırlattı.
Bu tür konuşmaları yapmanın vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini gidermek anlamında önemli olduğunu, MB'nin görüşünün bilinmesinin bir yön duygusunu geliştireceğini dile getiren Başçı, "Kurlar gün gün çok değişiyor ama bizim şu anki tahminiz içinde bulunduğumuz ay için bu rakam 110 çizgisinin hafif altında olabilir. Dolayısıyla burada bir düzeltme beklemek mümkün ve gerçekçi olur" dedi.
(Sürecek)

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER