ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:04

Pamuk üreticileri geçen yılın destek pirimini bekliyor


Son dönemde üst üste yaşanan sağanak yağış ve dolu gibi etkenlerin pamuk üreticisini zora soktuğu belirtildi. Çiftçilerin yaşadıkları sıkıntıları anlatmak için İzmir Ticaret Borsası (İTB)'nda bir basın toplantısı düzenleyen Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) Başkanı ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, olumsuz hava şartları sebebiyle bazı bölgelerde pamuk ekiminin zarar görmesi sebebiyle üreticinin mağdur olduğunu, haziran ayında destekleme primiyle bu durumun telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu yıl pamuk üreticisinin elde edeceği ürünün maliyeti karşılamasının çok zor görüldüğünü ifade eden Kocagöz, “Bazı bölgelerde pamuk ekimleri geçen bir iki haftada yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle zarar gördü, üretici ekimlerini bozmak zorunda kaldı. Zor günler geçirdiği bu dönemde iyice zayıflayan pamuk üreticisi geçtiğimiz yılın primini alarak moral ve güç bulabilir, çünkü zaten zor durumda olan pamuk üreticisinin bu şartlarda pamuk üretimini önümüzdeki yıllarda daha da azaltmasını bekleyebiliriz. Bu nedenle önümüzdeki yıl rekolte beklentimiz yüzde 20 azalarak 550 bin ton düzeyinde olacaktır. Bu nedenle haziran ayında destekleme prim ödemelerinin yapılmasını bekliyoruz ve umuyoruz.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun 2012-2013 mevsiminde mahlıç pamuk üretimini 858 bin ton olarak açıkladığını hatırlatan Kocagöz, şubat sonuna kadar kontrolden geçen balya miktarının ise Türkiye genelinde 647 bin ton olduğunu ifade etti. 2012-2013 sezonunda Türkiye'de pamuk üretiminin azami 700 bin ton olmasını beklediklerini aktaran Barış Kocagöz, 650 bin ton civarı pamuk ihraç edilebileceğini belirterek, "Pamuk tüketimini 1 milyon 350 bin ton olarak tahmin ediyoruz. Bir anlamda bu sezon en az 1,5 milyar dolar dövizi, yine ihtiyacımız olan pamuğu satın almak için harcayacağımızı söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER