ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 11:44

Palandöken: Yemek kartları piyasasında esnafın hakkı yeniyor

Palandöken: Yemek kartları piyasasında esnafın hakkı yeniyor


 Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son yıllarda kullanımı hızla artan yemek kartlarındaki tekelleşmenin bitmesi gerektiğini söyledi. Yemek kartları ile yüzde 11'e varan yüksek komisyon alındığını belirten Palandöken, "1 milyonu aşan kullanıcı ile 3 milyar liraya yaklaşan bir pazar. Esnaftan çok kazanıyorlar. Esnaf kazanmadığı parayı komisyona veriyor. Yemek kartları piyasasında esnafın hakkı yeniyor." diye konuştu.

TESK Başkanı Palandöken, son yıllarda kullanımı hızla artan yemek kartlarının kullanımı ve alınan komisyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yemek kartları ile yüzde 7’den yüzde 11’lere kadar yükselen komisyon kesildiğini belirten Palandöken, "1 milyonu aşan kullanıcı ile 3 milyar liraya yaklaşan pazarda hızla büyüyen birkaç şirket tekelleşmeye giderek, yüzde 7’den yüzde 11’lere kadar yüksek komisyon ücreti alıyor. Yemek kartı piyasasında esnafın hakkı yeniyor. Bu kadar yüksek komisyonlarla emeğimize ortak olunuyor. Esnaf yüzde 11 kazanamazken, yemek kartı firmalarına yüzde 11 komisyon ödüyor. Bu esnaf nasıl geçinsin, faturalarını nasıl ödesin? Esnaftan çok kazanıyorlar." dedi.

Büyük 2-3 yerli ve yabancı firmanın rekabete girmeden komisyon oranlarını belirlediğini, ödemelerini ise vadesinde yapmayarak esnafa ikinci bir darbe daha vurduğunu kaydeden TESK Başkanı Palandöken, "Komisyon oranlarında bir rekabet olmadığı gibi ödemeleri de geciktirmek esnafımıza zarar veriyor. Avrupa Birliği ülkelerindeki oranlar dikkate alınmalı. Bizde kullanıcı sayısı arttıkça, komisyonların düşmesi beklenir, bizde aksine oranlar yükseliyor. Ayrıca yemek kartlarının üye işyeri dışında yani amacının dışında kullanılmasına müsaade ediyorlar. Giyim kuşam hatta kontör alımında bile kullanılan yemek çekleri sistemde kaçağa yol açıyor. Yemek kartlarını dağıtan firmalarda, çalışanlarının yemek yemeyerek veriminin düşmesine neden olduğu için kartların başka alışverişlerde kullanılmasına karşı çıkıyor. Ayrıca kart firmalarının alt yapı eksikliklerine birde habersiz yapılan sigorta ve ekstra kesintiler esnafın kazancını daha da düşürmektedir. Mutlaka alınan komisyonlara bir sınırlama getirilmeli, kullanımına yönelik yasal düzenleme yapılmalıdır." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER