ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:10

Pahalı sucuğa tepkili


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sucuk yapımında beyaz ve kırmızı etin karışımını ayıran tebliğinin ardından sucuk fiyatlarının fahiş şekilde artması yetiştiricilerin tepkisine yol açtı.

        Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, üreticinin hayvanını kilosu 14 liradan kesime götürdüğünü belirterek, yüzde 100 dana etiyle yapılacak sucuğun fiyatının 20 lirayı geçmeyeceğini savundu.

        Tunç, bazı kesimlerin kırmızı ve beyaz et ürünlerinin karışımının yasaklanmasının ardından sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerinin fiyatlarının haksız şekilde arttırdığını ifade etti. Üreticinin vatandaşın ucuza et tüketmesi için büyük çaba harcadığını kaydeden Tunç, "Karkas etin kilosu 14 lira. Üretici hayvanını bu fiyata kestiriyor. Üreticiye verilen fiyata bakıldığında tüketiciye 18–20 liraya kıyma satılabilir. Yüzde 100 dana etinden sucuk yapılsa maliyeti 20 lirayı geçmez ama 60 liraya bile sucuk satılıyor. Bu nasıl oluyor? Bu haksızlık. Denetimler yapılırsa insanımız ucuza et yiyebilir." diye konuştu.

        Tunç, kırmızı et sektöründe tedarik zincirinin uzaması ve çok sayıda oyuncunun pazarın etkin işleyişini engelleyecek şekilde sektörde konumlanması ve her birinin kendi karını koyması nedeniyle vatandaşın ucuz et tüketemediğini dile getirdi. Tunç, şunları dedi: "Serbest piyasa koşulları deniyor. Adamlar satıyor. Burada vatandaş dikkatli ve uyanık olacak. Artık sucukta kimsenin yanlış yapma şansı yok. Herkes yüzde yüzünü yapıp satmak zorunda. Piyasada 'pahalıysa iyidir' algısı var. Daha önce karışımla yapılan sucuk 20 liraya satılıyordu. 60 liraya da 'yüzde yüz dana eti' diye sucuk satılıyordu. Vatandaş '20 liraya sucuk mu olur?' diye 60 liralık sucuğa para veriyordu. Tüketici burada Afyon'un, Kayseri'nin, normal kasapların yaptığı mis gibi sucuklar var. Bunlardan alacaklar. 20–25 liraya satılan sucuğu alacak. Kimse 60 liralık sucuğa para vermesin."

        Sucuk üretiminde adını Türkiye'ye duyuran Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren Alp Entegre Et Tesisleri sahibi Ahmet Alp de sucuğun kilosunu marketlere ve toptancılara 20 liradan sattıklarını belirtti. 12 liraya sığır, 15 liraya da dana kestiklerini söyleyen Alp, "İkisini karıştırıyoruz. Manda bulabilirsek manda eti katıyoruz. Esas sucuğun mandadan imal edilmesi gerekiyor. Mandayı fazla bulamıyoruz. Buldukça katıyoruz. Yüzde yüz kırmızı etten ürettiğimiz sucuğu 2–3 lira karla 20 liraya toptancılara ve marketlere satıyoruz. Kimisi yüzde yüz üzerine koyup satıyor. Kimisi de yüzde 20 karla satıyor. Ama serbest ekonomide herkes istediği gibi satıyor. Kimse buna müdahale etmiyor." diye konuştu.

        Sakarya'da 30 yıldır kasaplık yapan Şükrü Yavuz da kendi yaptıkları sucuğu 30 liradan sattıklarını kaydederek, "Sucuğun 60 liraya satılmasının imkânı yok. Öyle bir şey yok. Vatandaş sucuk yemeyecek mi? Vicdansızlık. 25 liraya taze günlük yapıldı mı satılır. Biz kasabımızda sucuğu kendimiz yapıyoruz. Hayvanı kendimiz köylerden alıp besleyip kesiyoruz. Sucuğa her hangi bir katkı maddesi koymuyoruz. Hiç kimyasal yok. Sucuğa fire vermemesi için bazı kimyasallar koyuluyor. Biz koymadığımız için satana kadar fire veriyor. Onun için 30 liraya satıyoruz. Fire vermeden yaş haldeyken 25 liraya da veriyoruz. Kurtarıyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER