ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 22:16

Öztekin: Türkiye büyümede yeniden ivme kazanacak


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, 2023 hedeflerini yakalamak için ortalama yüzde 5-6 civarında büyümemiz gerektiği söyledi. Öztekin, "Benim beklentim 2013 ve ondan sonraki yıllarda Türkiye’nin yeniden büyümede ivme alacağı yıllar olacaktır." dedi.

Yönetim Kurulu Toplantısı için Sivas’a gelen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üyeleri toplantı sonrası 'Bankacılık ve Finans Sektörü Genel Değerlendirme Toplantısına' katıldı.

BDDK Başkanı Mukim Öztekin ve üyeler, Yönetim Kurulu Toplantısının ardından Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşen toplantıya katıldı. Burada konuşan Öztekin, üretim yapan herkesin her anlamda en büyük saygıyı ve özeni hak ettiğini belirterek, bu gerçeğin mikro ve makro ölçekte de gözlemlendiğini söyledi. Bunun en yakın örneklerinin Yunanistan ve İrlanda olduğuna değinen Başkan Öztekin, şöyle devam etti: “Bu ülkelerin sürekli üretim yapan bir sektörleri olmadığı için düştükleri durumdan kurtulmaları da kolay olamamıştır. Türkiye’de biliyorsunuz çok kere benzer krizlere maruz kaldı. Geçmişte ülkemize dışarıdan bakıldığında bu ülkelerden çok daha kötü durumdaydık. Ama bugün Allah’a şükür çok çok iyi durumdayız. Bunu sağlayan öncelikle üreten bir reel sektörümüzün olması. Bu reel sektör, hem 1991, hem 2001, hem de 2008 krizlerini atlatmamıza vesile oldu.”

“Finansal kesimin bir temsilcisi olarak açık yüreklilikle söyleyebilirim ki bir ekonomide asıl olan reel sektördür.” diyen Mukim Öztekin, “Kamu kesimi ve finans sektörü gibi diğer aktörler, reel sektörün önünü açmak, onu geliştirmek, güçlendirmek, korumak ve bu sektöre hizmet etmek için vardır. Lütfen sizlerde bu gerçeğin farkında olun. Öneminizi, gücünüzü ve bunların getirdiği ekonomik ve sosyal sorumluluğu da göz ardı etmeyin.” şeklinde konuştu.

“KRİZİN YENİDEN GELMEMESİ İÇİN İTİDALLİ OLMALIYIZ”

İçinden geçilmekte olan küresel ekonomik buhran döneminin ne zaman biteceği ve taşların ne zaman yerine oturacağının hala bir muamma olduğunun altını çizen BDDK Başkanı Öztekin şöyle konuştu: “Artık ülkelerin iflasını, AB’nin geleceğini, Avro’nun kaderini tartışıyoruz. Bununla birlikte ülkemizin diğer gelişmekte olan ülkeler gibi küresel krizin olumsuzluklarından en az etkilenen ve bu etkilerden en hızlı kurtulan ülkelerden biri olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Tüm dünyada tescillenen ve takdir gören bu husus bugün için güçlü yanımızın da bir göstergesidir. Ancak ne kadar güçlü olursak olalım. Küresel sistemin bir parçası olarak kaçınılmaz bir şekilde dünyanın her hangi bir yerinde yaşanan krizden etkilenmeyeceğimizi iddia edemeyiz. Tüm dünya ile para ve mal ilişkisi içinde olduğumuz sürece dünyanın her hangi bir yerindeki krizin gelip sizi de olumsuz etkileme olasılığı her zaman mevcuttur. Dolayısıyla kamu kesimi, finansal ve reel sektör temsilcileri olarak hepimizin itidali elden bırakmadan yürümeye devam etmemizde zorunlu görünmektedir.”

“TÜRKİYE BU YILDAN SONRA DAHA DA BÜYÜYECEK”

Mukim Öztekin, Türkiye’nin 2002’den sonra 2008 krizine kadar yıllık yüzde 7 büyüyen bir ülke olduğunu belirterek, “2023 hedeflerini yakalamak için ortalama yüzde 5-6 civarında büyümemiz gerektiği de ortadadır. Yaşanan kriz nedeniyle 2008 ve 2009 yıllarında büyümemiz oldukça yavaşladı. Ama bu hasarı çabuk atlattık. 2010 ve 2011 yılında ekonomide hızlı bir büyümeyi hep beraber gözlemledik. Bu aşırı büyümenin getirdiği ısınmayı soğutmak adına kısmen bir takım tedbirler aldık. Belki bu tedbirler ekonomiyi çok daha fazla soğuttu. Benim beklentim 2013 ve ondan sonraki yıllarda Türkiye’nin yeniden büyümede ivme alacağı yıllar olacaktır. Bizde BDDK olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.” şeklinde öngörülerini dile getirdi.

Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER