ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 16:31

Özcan: Erdemir ruhunu aramaya geldik

Özcan: Erdemir ruhunu aramaya geldik

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren sac tüccarı, sanayici ve nakliyecilerden oluşan 20 kişilik grup, İstanbul Ataşehir'de Erdemir Ofisi önünde eylem yaptı.


İstanbul Ataşehir'de Erdemir Ofisi önünde eylemde konuşan ve sac tüccarlarına destek verdiklerini kaydeden Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanvekili Niyazi Özcan, “Bizler Erdemir'in en zor günlerinde yanında olan, gazını, tozunu, dumanını soluyup, gürültüsünü çeken Ereğlili tüccar, nakliyeci ve sanayiciler olarak maalesef yıllardır karşımızda bir muhatap bulamıyoruz." dedi.

Ereğli’de, 5-6 yıl önce sayıları 500’leri bulan ve bugünlerde sayıları 15-20'ye kadar düşen sac tüccarları, son günlerde Erdemir tarafından uygulandığı iddia edilen yanlış politikaları protesto etmek amacıyla 20 kişilik grup ile Ereğli’den İstanbul’a gitti. Yürürlüğe konulan yeni uygulama ile sac tüccarları teminat mektupları Erdemir’de olmasına rağmen, Çelik Servis Merkezi’ne yönlendirilerek alımlarını buradan yapmalar konusunda iddialarda bulunan tüccarlar, İstanbul Ataşehir'de Erdemir Ofisi önünde toplandı. Sac tüccarlarına destek vermek adına grupla birlikte İstanbul’a giden Ereğli TSO Başkanvekili Niyazi Özcan, "Karadeniz Ereğli'de faaliyet gösteren sac tüccarı, nakliyeci ve sanayiciler olarak bugüne kadar alın terimizle çalışarak ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayıp, bulunduğumuz ilçenin de ekonomik kalkınmasında hep öncü rol oynadık.” diye konuştu.

Özcan, konuşmasında, “Ancak ilçemizde kurulu bulunan ve Türkiye yassı çelik üretiminin de hemen hemen yüzde 70'ini sağlayan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın, 2006 yılında özelleştirilerek OYAK'a devredilmesinin ardından uygulamaya koyduğu politikalar sonucunda Ereğli ekonomisine can veren sac tüccarları, nakliyeciler ve sanayicilerimiz yok edilmeye başlanmıştır." diye ifade etti.

"ERDEMİR BÜYÜK DARBELER VURDU"

Özcan, 2006 yılı öncesi Ereğli'de sac tüccarı sayısı 650 iken 2014 yılı itibarı ile 60-70 civarına düştüğüne değindi. Özcan, şöyle dedi: "2006 yılı öncesi 950 nakliyeci var iken 2014 yılı itibariyle bu sayı 80-90 civarına düşmüştür. 2006 yılı öncesi tedariklerinin yüzde 90'ını Ereğli'deki sanayiciden karşılayan Erdemir, bugün ise sadece ihtiyacının yüzde 10-20'sini karşılamaktadır. Tüccar, nakliyeci ve sanayicilerimize büyük darbeler vuran Erdemir yöneticileri, sadece bunlarla da kalmayıp sosyal sorumluluk olgusunu tamamen unutmuştur. Erdemir özelleştiği günden bu yana ne Ereğli ne de bölgede sosyal sorumluluk adına bir çivi dahi çakmamıştır .Erdemir'in yüzde biri olan Derince'deki Nuh Çimento bile körfez bölgesine her yıl 5 milyon TL'ye okul yapmaktadır. Erdemir, 2006 yılı sonrasında Türkiye yassı çelik üretiminin yüzde 70'ini sağlaması nedeniyle çelik sektöründe ton başına 5 ABD dolarına fark uygulayarak hangi müşterisinin ayakta kalacağı, hangi müşterisinin devam ettireceğine tek başına karar vermektedir. DBS uzatmalar keyfiyete ve müşteriye göre farklı yapılarak müşterilerin kaderi kurumun elinde tutulmaktadır. Teminat mektupları ile sıkıştırılmış müşteriler kurumun oyuncağı haline getirilmektedir. Rekabet Kurumu'na ibretle duyurmak isteriz. Erdemir yöneticileri, 2008 yılında Ereğlisac tüccarının tamamına, 'siz bu malzemelerinizi alın, Erdemir ile iyi ilişkiler içerisinde olun, siparişlerinize aralıksız devam edin' deyip daha sonra 300 dolar aşağı çekerek, bütün müşterilerinin ipini çekmiştir."

"ERDEMİR'İN YÜZDE 49'U HALEN HALKIN"

Erdemir'in yüzde 49'unun halkın olduğuna dikkat çeken Ereğli TSO Başkanvekili Niyazi Özcan, "Özelleşen yönetimdir. Bundan sonraki ilk adımımız Ankara Oyak olacaktır. Erdemir'in ruhunu burada bulamadığımız takdirde OYAK'ın Başkanı paşamıza bu ruhu sormaya geleceğiz. Bizim artık kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı." dedi. Okunan basın açıklamasının sonunda Erdemir'in kapısının önüne tabut bırakıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER