ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 13:08

Özbekistan ve Rusya, anlaştı


Özbekistan ve Rusya arasında Taşkent’te doğalgaz anlaşması imzalandı. Rusya’nın 2013 ve 2015 yılları arasındaki dönem zarfında Özbekistan’dan yapacağı doğalgaz alımını kapsayan anlaşmaya Rus doğalgaz şirketi Gazprom başkanı yardımcısı Alensandır Medvedev ve Özbekneftgaz şirketi başkanı Şakir Fayzullayev imza attı. İmza töreninde Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı Rustan Azimov da hazır bulundu.

Taraflar ayrıca Gazprom ve Özbekneftgaz şirketleri arasında planlanan uzun vadeli stratejik işbirliği kapsamında çalışma grubunun oluşturulması konusunda mutabakata vardı. Bu işbirliği, Rusya’nın, Özbekistan sınırları içerisinde yeni doğalgaz yatakları bulma amaçlı yürüteceği her türlü sismik araştırmaları, Rus şirketinin burada doğalgaz işletmeciliği yapmasını ve Özbekistan toprakları üzerinden doğalgaz sevkiyatını yapabilmesini kapsıyor.

Yeni anlaşmayla Rusya’nın yeni dönemde ne kadar doğalgaz satın alacağı ve bin metre küp doğalgaz için Özbek tarafına ne kadarlık bir ödeme yapacağı konusunda ise herhangi bir meblağ dile getirilmedi. Özbekistan’dan yılda ortalama 14-17 milyar metreküp doğalgaz ithal eden Rusya, bin metreküp için 300 dolar dolayında bir ödeme yapıyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER