ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 00:39

Otoyol ve köprü özelleştirmesine onay


Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bakım, onarım ve işletimi yapılan otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi kapsamında, 25 yıllık bir süre içinde Koç Holding- UEM Ortak Grişim Grubuna devrini Rekabet Kurumu onayladı.

Otoyollar ve Köpürüler için Nurol Holding A.Ş.-MV Holding A.Ş.-Alsim Alarko San. Tes. ve Tic. A.Ş.- Kalyon İnş. San. ve Tic. A.Ş.-Fernas İnş. A.Ş. Ortak Girişim Grubu, - Koç Holding A.Ş.-UEM Group Berhad-Gözde Gir. Ser. Yat. Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu, - Autostrade Per I'Italia S.P.A-Doğuş Holding A.Ş.-Makyol İnş. San. Tur. ve Tic. AŞ.-Akfen Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu olmak üzere 3 şirket ihaleye katılmıştı.

İhaleyi Koç Holding’in bulunduğu grup almış ve karar Rekabet Kurumu ve Danıştay’ın onayını alması için ilgili kuruluşlara gönderilmişti. Rekabet kurumu ilgili kararı sitesinde şöyle duyurdu:

“Adı geçen teklif sahiplerinden herhangi biri tarafından gerçekleştirilecek muhtemel devralma işlemi sonucunda aynı Kanun maddesinde yasaklanan nitelikte hakim durum yaratılmasının veya mevcut bir hakim durumun güçlendirilmesinin ve böylece ilgili pazarda rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmadığına, bu nedenle bildirim konusu işleme izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verildi.”

Karar ilgili kurumlardan onay alması ardından özelleştirilme işlemleri son bulacak. Burdan sağlanan gelirler 2013 bütçesine yansıyacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER