ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:56

Otomotiv profesyonelleri, İstanbul'da bulaşacak


Automechanika Istanbul ve Petroleum Istanbul fuarları, 11-14 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.
     Automechanika Istanbul, bu yıl bölgedeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirerek 38 ülkeden, yüzde 40'ı yabancı olmak üzere toplam 1.200 katılımcıyı ağırlayacak. Fuarın partner ülkesi ise bu yıl Meksika olacak.
     Finansal büyüklüğü 125 milyar liraya ulaşan Türkiye akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörlerine yönelik Petroleum Istanbul Fuarı da Automechanika Istanbul'a eşzamanlı olarak düzenlenecek.
     11. Uluslararası Petroleum Istanbul Fuarı'na, petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı 200'ü aşkın firma katılacak.
     Fuarlar öncesinde düzenlenen ortak basın toplantısına, Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic, Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Kaya, Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral katıldı.
     TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Kaya, otomotiv sektöründe yan sanayinin toplam ihracat içindeki payının yüzde 44,7 oranına yükseldiğini söyledi. Otomotivde 75 milyar dolarlık ihracatın zor bir hedef olmadığını ama içeride özellikle vergi düzenlemeleri yapılması gerektiğini savunan Kaya, fuarın, sektörün hedeflerini yakalamasında bir basamak teşkil edeceğini dile getirdi.
     Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, 7'ncisi düzenlenen Automechanika Istanbul Fuarı'nın otomobil endüstrisine hitap eden en büyük etkinlik haline geldiğini, fuarda yedek parça ve sistem, tamir ve bakım, aksesuar, servisler, araç yıkama, bilgi teknolojileri ve yönetim ürün gruplarının sergileneceğini kaydetti.
     Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic ise Automechanika Istanbul'da bu yıl birinci sınıf alanlar için yabancı şirketlerden gelen taleplerin beklentilerini aştığını belirterek, "Ayrıca Türkiye'nin tüm otomotiv endüstrisi de fuarda yer alacağı için de bütün fuar alanları tükenmiş durumda. Türk ve yabancı katılımcıların birlikte oluşturduğu bu katılımcı portföyü fuarımızın başarısının anahtarıdır" dedi.
     Türkiye'nin yerli otomobil üretme hedefine de değinen Medjedovic, ''Bir gün Türkiye yerli otomobil üretecek. Ülke endüstrisinde yoğun bir gelişme var, 6-7 senede önemli sonuçlar bekliyoruz. Güçlü yerli araba için güçlü parçalar, güçlü teknoloji gerekiyor. Bu noktada yan sanayi ve orijinal parça üreticileri çok önemli bir noktada olacak'' diye konuştu.
     Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği stratejik konumuyla Türkiye'nin dünyanın her yerinden otomotiv yedek parça endüstrisi şirketlerine birçok yatırım fırsatı sunduğunu dile getiren Medjedovic, Türkiye'nin 2023 yılı otomotiv sektörü hedeflerine Automechanika Istanbul ve Petrolium Istanbul fuarları ile katkı sunmayı amaçladıklarını ifade etti.
    
     -''Türkiye, madeni yağ ihracatını her yıl yüzde 11 artırıyor''-
    
     Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu ise Petroleum Istanbul'un Türkiye'nin ve bölgenin petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerini buluşturan ilk uluslararası organizasyonu olduğunu belirtti.
     Fuarda 30'u aşkın akaryakıt ve LPG ana dağıtım şirketinin aynı çatı altında buluşacağını aktaran Komsuoğlu, Petroleum Istanbul kapsamındaki konferanslarda enerji piyasasının gündemine ilişkin konuların konuşulacağını söyledi.
     Komsuoğlu, "2010 yılında benzin, motorin ve LPG otogaz toplamından oluşan otomotiv yakıtları toplam tüketimi 2009 yılına göre yüzde 1,9 artarak 18,4 milyon tona ulaştı. 8 bin 880 otogaz istasyonuyla 3 bin 700 istasyonu olan Polonya'nın açık ara önünde bulunan Türkiye, yıllık 2,5 milyon ton LPG otogaz tüketimiyle Güney Kore ile zirveyi paylaşıyor. Türkiye 3,5 milyon ton yıllık madeni yağ üretim kapasitesiyle her yıl ihracatını yüzde 11 artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral da fuara partner ülke olarak katıldıkları için memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Meksika'nın Güney Amerika'da Türkiye'nin ikinci büyük ortağı olduğunu ve iki ülke arasında 1 milyar doları aşan bir ticaret hacmi bulunduğunu söyledi.
     Meksika'nın 44 ülke ile serbest ticaret anlaşması yaptığını, yakında Türkiye ile de bu görüşmelere başlayacağını anlatan Amaral, ülkesinin dünyanın 4. büyük araç ihracatçısı konumunda bulunduğunu ve Meksika ile Türkiye sanayilerinin gelecek için çok önemli potansiyeller barındırdığını kaydetti.
    
     -Renault, yeni modelinin lansmanını yapacak-
    
     Verilen bilgilere göre fuara en büyük katılım, Almanya'dan gerçekleşecek. 2001 senesinden itibaren fuara katılan İtalya'nın ise katılımcı sayısı bu yıl 2 katına çıktı. Fransa, İngiltere, Singapur, Avusturya, Hırvatistan, Hindistan, Pakistan ve Tunus'un ilk defa milli katılım gösterdiği fuara, Renault Mais de katılacak. Renault, bir ilke atarak yeni modelinin lansmanını fuarda yapacak.
     Fuara katılan önemli markalar arasında, Bosch, Türk Henkel, Mirka (Finlandiya) bulunuyor. Çin, Kore ve Taiwan bilinen markaları ve firmalarıyla üst düzey bir katılım gerçekleştirecek.
     Fuara ülke olarak katılan İran'ın, en önemli firmalarından biri olan Subco da fuarda olacak. Ayrıca, İspanya, Polonya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Hırvatistan ve Sırbistan da önemli firmalarıyla fuara katılan ülkeler arasında bulunuyor.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER