ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:11

Otomobil devleri kadınlara yeni araç satmakta zorlanıyor


Alman otomotiv sektörünün kadın tüketicilere yeni otomobil satmayı başaramadığı ortaya çıktı. Sektörün geçen yıl ürettiği arabaların sadece üçte birinin kadın müşteriler tarafından satın alındığı belirlendi. Bu arada kadınların yeni otomobillere gösterdiği ilginin de her geçen yıl azalmaya devam ettiği görüldü.

Yapılan son araştırmalarda 2012 yılında satışa sunulan yeni otomobillerin sadece yüzde 33,4′ünün kadınlar tarafından satın alındığı ortaya çıktı.

Duisburg-Essen Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Otomotiv Araştırmaları Enstitüsü (CAR) tarafından yapılan araştırmalarda 2012 yılında satışa sunulan yeni otomobillerin sadece yüzde 33,4′ünün kadınlar tarafından satın alındığı belirlendi. Eldeki son veriler ayrıca kadınların yeni arabalara olan ilgisinin de azaldığını gösteriyor.

YENİ ARABA ALAN KADINLARIN YAŞ ORTALAMASI “49″

Araştırmada 2009 yılında yeni otomobil alan kadınların genel toplamdaki oranının yüzde 38,9 olduğuna dikkat çekildi. Bu arada yeni araç alan kadınların yaş ortalamasının ise 49 olduğunu hesaplandı. Yeni araç alan kadınlarda 30 yaşın altında olanların oranı ise sadece yüzde 10 çıktı.

KADIN SÜRÜCÜLER KÜÇÜK OTOMOBİL SEVİYOR

Bu arada aynı araştırmada dikkat çeken diğer bir husus ise kadın sürücülerin özellikle küçük arabaları tercih ettiği oldu. Kadınların en sevdiği modellerde ise “Fiat 500″ öne çıktı. Bu modeli tercih edenlerin yüzde 61,7′sinin kadın sürücüler olduğu belirlendi. Fiat 500′den sonra en çok tercih edilen modeller ise yüzde 61,2 ile “Ford Ka” ve yüzde 61 ile “Hyundai i10″ oldu. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER