ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ekim 2014 Cumartesi 13:21

Otobüsler yolcu sayısını artırdı

Otobüsler yolcu sayısını artırdı

Lütfi Elvan, "YHT'nin hizmete girdiği kentler arasında ulaşım pazarında ilave bir büyüme meydana geldi. Artan seyahat oranı otobüs yolcu sayılarında da artışı beraberinde getirdi" dedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yüksek Hızlı Trenlerin (YHT) hizmete girdiği şehirlerde seyahat alışkanlıklarının değiştiğini belirterek, "YHT'nin hizmete girdiği kentler arasında ulaşım pazarında ilave bir büyüme meydana geldi. Artan seyahat oranı otobüs yolcu sayılarında da artışı beraberinde getirdi" dedi.

Bakan Elvan, YHT'lerle 2009-2014 yılları arasında toplam 16 milyon 755 bin yolcunun seyahat ettiğini, YHT bağlantılı konvansiyonel tren ve otobüs taşımacılığı ile yaklaşık 2 milyon yolcu taşındığını söyledi. Elvan, "Elde edilen veriler, tren yolculuklarının otobüs seyahatlerine katkı sağladığını gösteriyor. Bu tablo, ulaşım modları arasında rekabet olmadığını, aksine birbirini destekler seyir izlediklerini göstermesi açısından sevindiricidir" diye konuştu.

YHT ULAŞIM ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRDİ

YHT hizmete girdikten sonra, evinden çıkmayan binlerce insanın, seyahat etmeye başladığını anlatan Bakan Elvan, "Böylece YHT'nin hizmete girdiği kentler arasında ulaşım pazarında ilave bir büyüme meydana geldi. Artan seyahat oranı otobüs yolcu sayılarında da artışı beraberinde getirdi" ifadelerini kullandı.

Bakan Elvan, Ankara, Eskişehir, Konya ve İstanbul arasında bir YHT ringi oluştuğunu belirterek, YHT'lerin sadece ulaştığı kentlere değil yakın çevresindeki kentlere de hizmet verdiğini dile getirdi.

İLLER ARASI TURİZM YHT İLE CANLANDI

Bakan Elvan, seyahat oranına paralel olarak esnafın da kazancını arttığını belirterek, şunları kaydetti:

"YHT ile birlikte, kentlileşmenin en önemli unsurlarından birisi olan kültürel, sanatsal ve spor organizasyonlarına talep artmakta, özellikle gençlerimiz YHT ve otobüs bağlantılı seferlerle yeni şehirleri keşfetmektedir. Diğer taraftan, otobüs bağlantılı yüksek hızlı tren seferleriyle günübirlik seyahat mümkün olduğu için iş, öğrenim gibi nedenlerle konut taşıma yerine, günü birlik gidip gelme tercih edilmeye başlandı. Bu ise aile birliğine ve ailelerin bütçelerine çok önemli katkı sağlamaktadır.

YHT bağlantılı otobüs ile Ankara-Bursa arası 6 buçuk saatten 4 saate, Konya -Bursa arası 8 saatten 4,5 saate, Ankara-Antalya arası 9 saatten 6 saat 50 dakikaya, Ankara-Alanya arası 8,5 saatten 6 saat 20 dakikaya, YHT bağlantılı tren ile Ankara-Kütahya arası 4,5 saatten 3 saate, Ankara-Karaman arası 5 saatten 3 saate indi. Bu ringteki değişimler bile önümüzdeki yıllarda nasıl bir Türkiye tablosunun ortaya çıkacağını göstermektedir. Yapılan araştırmalar, YHT'lerin 300 kilometrelik çapı içerisinde kalan şehirleri birbirinin banliyösü haline getirdiğini göstermektedir."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER