ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:47

Örtü altı tarımda solarizasyon zamanı


 Örtü altı yaş sezbe ve meyve üretiminin önemli merkezlerinden Kumluca'da, üretim sezonu sona erdi. Seralarındaki ürün artıklarını temizleyen çiftçiler, topraklarını solarizasyon yaparak yeni sezona hazırlamaya başladı.

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seralarda ürün hasadını tamamlayan çiftçilerin, yeni sezon hazırlıklarına solarizasyon yaparak başladıklarını söyledi. Solarizasyonun, sera artıklarının temizlenmesinin ardından hazırlanan nemli toprağın üzerinin ince plastik örtüyle hava almayacak şekilde kaplatılması işlemi olduğunu belirten Kayhan, böylelikle sıcak havanın plastik örtüyle hapsedildiğini kaydetti.

Kayhan, "Çiftçilerimiz seralarındaki ürün artıklarını temizledikten sonra, topraktaki zararlı hastalık ve haşerelerle solarizasyon yöntemiyle doğal olarak mücadele ediyorlar. Bu yöntem hem daha verimli hem de doğal. Kimyasal ilaç kullanımı söz konusu değil" dedi.

Solarizsyon uygulamasının yaklaşık iki ay kadar sürdüğünü ifade eden Kayhan, uygulama sırasında plastik örtüyle hapsedilen ısını yaklaşık 80 dereceye kadar çıktığını, solarizasyon süresinin uzatılmasının uygulamadan alınacak sonucu olumlu etkilediğini bildirdi.

Serasında solarizasyon uygulaması yapan çiftçilerden Bekir Buhurcu da bu yöntemden iyi netice aldıklarını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER