ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 13:33

Orta Asya’ya Basra Körfezi kapısı açıldı


Orta Asya’nın Kuzey-Güney koridoru olarak adlandırdığı Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu ağı projesinde raylar yerine oturdu. Toplam uzunluğu 926 kilometre bulan demiryolu hattı proje kapsamında Türkmenistan ile Kazakistan sınırı birleşti.

Türkmenistan ile Kazakistan sınırını birleştiren hattın açılış töreni, bugün gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Bolaşak (Kazakistan) – Serhetyaka (Türkmenistan) demiryolu hattının açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşan ev sahibi Kazak Devlet Başkanı Nazarbayev, iki ülke için tarihi bir öneme sahip büyük bir projenin açılışına katılmaktan son derece memnuniyet duyduğunu söyledi. Türkmenistan ile Kazakistan arasında direkt demiryolu ulaşımını başlattıklarını söyleyen Nazarbayev, yeni yolun yük taşımacılığındaki mesafeyi kısalttığını kaydetti.

Kazak lider Nazarbayev, gelecekte Orta Asya’yı Ortadoğu ve Avrupa ile birleştirecek ulaşım koridorları üzerinde çalışacaklarını kaydetti. Günümüz koşullarında zaman ile yarıştıklarını söyleyen Nazarbayev, “Zaman tasarrufu ile yük taşımacılığı rekabetinde önemli avantaj elde ederiz. Kazakistan-Türkmenistan demiryolu yolu Basra Körfezi’ne açılan önemli transit koridorudur. 2007 yılında bu projenin temelini attık. 2009 yılında biz Kazakistan sınırındaki inşaat çalışmalarına başladık ve Türkmenistan sınırına kadar olan kısmı bitirdik” diye ifadeler kullandı.

Kazakistan’da temaslarda bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ise konuşmasında, bu projenin dostluk ve kardeşliğin bir sembolü olduğunu söyledi. Berdimuhamedov, bu tür projeleri ekonomi açıdan güçlü ve geleceğine güven ve istikrar ile bakan ülkelerin yapabileceğini belirtti.

Bolaşak-Serhetyaka demiryolu hattı, Kazakistan-Türkmenistan-İran’ı birbirine bağlayan demiryolu ağının bir parçası. Bu hat, yüklerin Basra Körfezi bölgesine taşınmasına imkan sağlayacak. Hat ile buğday, petrol ve petrol ürünlerin taşınması hedefleniyor. Bu hattın yük taşıma kapasitesi yılda 10 milyon tona sahip olacak.
Orta Asya’yı Basra Körfezi’ne taşıyacak hattın, İran kısmının tamamlanması bekleniyor. Demiryolu hattının 146 kilometresi Kazakistan’da, 722,5 kilometresi Türkmenistan’da, 80 kilometresi İran’da inşa edildi.

Orta Asya ülkeleri için hayati bir önem taşıyan projede, Türk şirketi de yer aldı. Türk Nata Holding iştiraki olan Net Yapı, Türkmenistan ile Kazakistan’ı demiryolu hattıyla buluşturdu. Türk şirketi Türkmenistan’da 9 ayda, 27 kilometrelik demir yolu hattını tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER