ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 15:04

Orta Asya ülkeleri uluslararası denizlere açılıyor


 Orta Asya bölgesinin enerji zengini ülkeleri Türkmenistan ile Kazakistan arasında direkt demiryolu ulaşımı sağlandı. Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu ağı projesinin Kazakistan-Türkmenistan hattı hizmete açıldı. Sözkonusu demiryolu ağı, Orta Asya ülkelerini uluslararası denizlere açılma imkanı sağlayacak. Orta Asya, Basra Körfezi’ne açılıyor.
Kuzey-Güney ulaşım koridorunun bir parçası olan Kazakistan-Türkmenistan demiryolu hattının açılışı, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından gerçekleştirildi. Tarihi proje, Kuzey-Güney ulaşım koridorunun önemli bir parçası olacak ve yüklerin Avrupa’dan Orta ve Güney Asya ile Ortadoğu’ya ulaştırılmasında yeni kapılara açacak.

Açılış töreni hem Türkmenistan hem de Kazakistan sınırında gerçekleştirildi. Nazarbayev ile Berdimuhamedov ilk önce Kazakistan’ın Türkmenistan sınırındaki Bolaşak tren istasyonunda buluştu. Liderler, tren istasyonunda Uzen (Kazakistan)-Gızılgaya-Bereket-Etrek (Türkmenistan) Gürgen (İran) demiryolu hattı hakkında bilgi aldı.

Toplam uzunluğu 900 kilometreyi buluna sözkonusu projenin, 700 kilometresi Türkmenistan sınırında geçiyor. Türkmenistan kendi topraklarındaki hattın 444 kilometresini inşa etti. Türkmenistan’dan Kazakistan sınırına yakın bölgede Serhetyaka beldesi kuruldu. Kazakistan, kendine düşen 146 kilometrelik kısmın inşaatını tamamladı.

Berdimuhamedov ile Nazarbayev, Kazakistan’ın Türkmenistan sınırındaki Bolaşak istasyonunda demiryolunun açılışını gerçekleştirdi. Kazak lider Nazarbayev açılış töreninde yaptığı konuşmasında, yük taşımacılığında zaman ile yarıştıklarını kaydederek, yeni demiryolu ağı ile yük taşımacılığı rekabetinde önemli avantaj elde ettiklerini söyledi.
Nazarbayev, hattın İran kısmının tamamlanmasıyla Ortadoğu, Güney Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerine ihracat yapabileceklerini ifade etti. Kazak lider, lojistik sektöründe transit ülke konumuna geldiklerini belirterek, projenin ülkelere ekonomik açıdan da büyük gelir sağlayacağını bildirdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Orta Asya bölgesinin Kuzey-Güney ve Doğu-Batı ulaşım sektöründe önemli konuma geldiğini söyledi. Berdimuhamedov, demiryolu hattıyla Baltık denizi üzerinden Avrupa ülkelerine kadar ulaşabileceklerini belirtti. Berdimuhamedov, Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının sadece ekonomik bir proje olmadığını ve aynı zamanda bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından da önemli olduğuna dikkat çekti.

Berdimuhamedov ile Nazarbayev daha sonra tren ile Türkmenistan tarafına geçti. Türkmenistan sınırındaki Serhetyaka beldesinde açılış törenleri gerçekleştirildi.
Bolaşak-Serhetyaka demiryolu hattı, Kazakistan-Türkmenistan-İran’ı birbirine bağlayan demiryolu ağının bir parçası. Bu hat, yüklerin Basra Körfezi bölgesine taşınmasına imkan sağlayacak. Bu hat ile buğday, petrol ve petrol ürünlerin taşınması hedefleniyor. Bu hattın yük taşıma kapasitesi yılda 10 milyon tona sahip olacak.
Bu arada, Berdimuhamedov’un Kazakistan ziyareti ve demiryolu hattı açılışı, Türkmen basınında geniş yer aldı.CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER